پنج شنبه 2 حوت، 1397

حبیبه سرابی: حکومتداری ضعیف و اقتصاد مافیایی، موانع عمده پروسه صلح در کشور است.

داکتر حبیبه سرابی با اشاره به تشدید جنگ در کشور می‏گوید وجود اقتصاد مافیایی، حکومت‎داری ضعیف و ناهماهنگی در اداراتی که برای آوردن صلح در کشور تلاش می‎کنند، عمده‎ترین چالش‎های فرا راه پروسه صلح در کشور است.

داکتر حبیبه سرابی، معاون شورای عالی صلح افغانستان در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری مرکزی، دیروز دوشنبه(7 دلو) با اشاره به پیچیده بودن ماهیت جنگ و صلح افغانستان گفت، پروسه صلح در کشور متأثر از مناسبات منطقوی و جهانی است و عوامل مختلفی این پروسه بزرگ ملی را تحت تأثیر قرار داده است.

وی با اشاره به رقابت‎های جهانی روسیه و آمریکا و رقابت‎های منطقوی بین ایران و عربستان، هند و پاکستان و آمریکا و روسیه گفت: «رقابت‎های جهانی بر رقابت‎های منطقوی تاثیر می‎گذارد و رقابت‎های منطقوی هم بالای آوردن صلح و تشدید جنگ در افغانستان تاثیرگذار است. بدین ترتیب رقابت‎های منطقوی سبب تشدید و تداوم جنگ نیابتی در افغانستان شده است.»

داکتر سرابی ماهیت جنگ در افغانستان را ترکیبی از فعالیت‎های استخباراتی و باورهای ایدئولوژیکی دانسته گفت: «در کنار عوامل خارجی وجود اقتصاد مافیایی، عدم موجودیت حکومتداری خوب و ناهماهنگی بین ارگان‎هایی که به صورت مشترک برای آوردن صلح در افغانستان کار می‎کنند، عمده‎ترین موانع پروسه صلح در کشور است.»

معاون شورای عالی صلح افغانستان در پاسخ به این پرسش که گزارش‎های بسته شدن دفتر طالبان در قطر تا چه اندازه صحت‎دارد گفت، این به سیاست خارجی دولت افغانستان و دیپلماسی وزارت خارجه بر می‎گردد و اگر پالیسی دولت افغانستان این را ایجاب کند در زمینه می‎تواند تصمیم‎بگیرد. وی افزود: ریاست امنیت ملی، وزارت خارجه و شورای امنیت به عنوان نهادهای همکار شورای عالی صلح، امورات خارجی این پروسه را به پیش می‎برند و برنامه‎های شورای عالی صلح بیشتر در داخل افغانستان متمرکز است.

داکتر سرابی قرار گرفتن نام پاکستان در فهرست کشورهای تمویل کننده تروریسم را یک اقدام مهم در راستای تضعیف منابع مالی مخالفان مسلح دانسته، تصریح کرد: «تنها پاکستان نه بلکه کشورهای زیادی طالبان را تمویل می‎کنند و به آن‎ها امکانات می‎دهند. اگر منابع تمویل و تجهیز مخالفان مسلح در اثر فشارهای بین‎المللی تضعیف شود، یقینا طالبان دوام آورده نمی‎توانند.» او در ادامه گفت: هرقدر بر ریشه‎های تمویل تروریسم فشار آورده شود به همان اندازه برای آوردن صلح در کشور کمک شده است.

معاون شورای عالی صلح در پاسخ به این پرسش که آیا استراتژی جدید ایالات متحده آمریکا پروسه صلح در کشور را تضعیف نمی‎کند، گفت: «برای تأمین صلح در افغانستان ما از یک موضع ضعیف نباید وارد شویم. صلح افغانستان باید صلح باعزت باشد. صلحی که در آن عزت هردوطرف در نظر گرفته شود. بارها گفته شده است که تویت‎های سیاست‎مداران پالیسی دولت آمریکا نیست. استراتیژی دولت آمریکا در قبال افغانستان برعلاوه تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و فشار بر طالبان در میدان جنگ در راستای فراهم نمودن بسترهای مناسب برای صلح نیز تأکید دارد.»

داکتر حبیبه سرابی با اشاره به تلاش‎های شورای عالی صلح در راستای فراهم نمودن اجماع ملی برای تأمین صلح گفت، هیچ افغان تداوم جنگ را نمی‎خواهد و مخالف آوردن صلح نیست. اما در مورد مکانیزم تأمین صلح در کشور اختلاف نظرهایی وجود دارد که رایزنی‎ها با اقشار مختلف جامعه برای یافتن راه حل اساسی راه‎اندازی شده است.

معاون شورای عالی صلح با انتقاد از نادیده گرفتن دیدگاه‎های زنان در شورای عالی صلح توضیح داد که وی مکانیزم‎های مشخصی را برای سهیم ساختن کمی و کیفی زنان در این پروسه روی دست گرفته است. او گفت در حال حاضر در کیب 65 نفره شورای عالی صلح تنها 12 زن حضور دارد و این حضور اندک و ناچیز است.

عضور ارشد شورای عالی صلح در پاسخ به این پرسش که اندونیزیا چگونه می‎تواند در آوردن صلح به افغانستان کمک کند، اظهار کرد: «از آنجای‎که اندونیزیا در رقابت های منطقوی دخیل نیست و مستقیما در افغانستان منافع ندارد، می‎تواند بین مخالفان مسلح و دولت افغانستان میانجی خوبی باشد.»

پیام داکتر سرابی به مردم افغانستان این است که به‎جای تکرار تجربه خشونت، آرامش و همدیگر پذیری را تجربه نمایند.

تهیه کننده: یوسف نیکزاد

622 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019