یکشنبه 1 ثور، 1398

ریشه های پیدا و پنهان فجایع اخیر در قره باغ غزنی

منابع محلی می‎گویند، اختلاف اصلی میان دو قریه «نیخته» و «شیرآباد» در ولسوالی قره باغ بر سر تقسیم آب است. آنان هم‎چنان گفته اند، والی غزنی نه تنها برای حل آن هیچ اقدامی انجام نداده بلکه از اهالی قریه «شیرآباد» که پشتون نشین است طرفداری کرده و خود در خلق فجایع اخیر دخیل است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، منابع محلی در غزنی و قره باغ عامل اصلی اختلاف بین قریه هزاره نشین «نیخته» و قریه پشتون نشین «شیرآباد» را تقسیم آبی میداند که از قریه «نیخه» سرچشمه گرفته است. قریه‎ی نیخته دره‎ای است که آب از آن سرچشمه گرفته و به قریه شیرآباد که در امتداد آن و پائین‎تر از دره «نیخته» واقع شده، جریان دارد. این آب بر اساس فرمان ظاهر شاه میان دو قریه متذکره به صورت ناعادلانه تقسیم شده بود. مطابق فرمان ظاهر شاه اهالی دره «نیخته» که عمدتا هزاره نشین است فقط پنج شبانه روز حق استفاده از آب را دارند و اهالی قریه «شیرآباد» چهارده شبانه روز آب متذکره را استفاده می‎کنند و این تقسیم بندی زمانی به صورت متناوب تاکنون تکرار شده است.  اکنون که آب دریا کم شده است اختلاف بر سر تقسیم آب باعث بروز فاجعه بزرگی در غزنی شده است.

فاطمه رحیمی نماینده مردم غزنی در شورای ولایتی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری مرکزی، ریشه‌های اختلاف بین دو قریه متذکره را چنین برشمرد: « کمبود آب عامل اصلی نزاع باشندگان دو قریه در ولسوالی قره باغ است و ریشه در خشک‎سالی دارد.»

وی می‎گوید: «پنج سال قبل کم شدن آب دریا باعث قتل و خون ریزی میان اهالی قریه‎های شیرآباد و نیخته شد. اهالی قریه «شیرآباد» یک معتاد را به عنوان میر آب به سمت سرچشمه آب (قریه نیخته) فرستاده بودند. فرد مذکور معتاد بوده و با افتادن بین آب غرق شد. اهالی قریه «نیخته» خواستند او را به طب عدلی بفرستند تا دلیل مرگ او روشن شود، مگر اهالی قریه «شیرآباد» (پشتون‎ها) گفتند او معتاد بود و بین آب افتاده است، نیاز نیست او به کابل برده شود. بدین ترتیب اهالی هر دو قریه (هزاره ها و پشتون‎ها) به گونه مشترک او را دفن خاک کرده و قضیه حل شد.»

حبیبی یکی دیگر از باشندگان قره باغ می‎گوید، اکنون اهالی قریه «شیرآباد»، اهالی قریه «نیخته» را به قتل میرآب متهم کرده و بدین بهانه هر از گاهی به کشتن و گروگان گیری اهالی قریه «نیخته»(هزاره‎ها) اقدام می‏کنند.

قرار گزارش‎ها تاکنون در نتیجه این اختلافات 17 نفر از اهالی قریه «نیخته»(هزاره‎ها) ازسوی اهالی قریه شیرآّباد (پشتون‎ها) کشته شده‎اند و اتهام آن به آدرس شورشیان طالب حواله شده است. در حال حاضر نیز هفت تن از باشندگان قریه نیخته در گروگان اهالی شیرآباد قرار دارند. از اهالی قریه «شیرآباد» (پشتون‎ها) نیز تاکنون در نتیجه این اختلافات دو تن کشته شده و دوتن دیگر ناپدید اند.

قضایای قتل و گروگان گیری بین اهالی این دو قریه اکنون به یکی از حادترین مسائل ولایت غزنی تبدیل شده است تاجایی که کمتر از یک هفته اهالی قریه «شیرآباد» به کمک شورشیان طالب شاهراه عمومی کابل-هرات را به روی ترافیک مسدود کردند. آنها قضایای قتل و گروگان گیری هزاره‎ها را توسط خودشان رد کرده می‎گویند این کار شورشیان طالب است و آن‎ها در آن دخالتی ندارند. اما، بلعکس اهالی قریه «نیخته» مدعی اند تا کنون چندین میلیون افغانی برای رهایی گروگان‎های خود پرداخته‎اند و این قضایا ریشه در اختلافات بر سر آب دارد.

حکیم یکی از باشندگان قره باغ می‎گوید: « اهالی قریه شیر آباد، به قدر کافی آب دارند و حتی آب اضافی را به قریه‎های همجوار در بدل پول می‎فروشند. حالا که آب کم شده است و آنها نمی توانند آب را بفروشند مردم هزاره را گروگان می‎گیرند تا ضرر کم آبی را جبران کنند.»

نماینده مردم غزنی در شورای ولایتی، حکومت محلی غزنی به ویژه والی غزنی و مسوولین در قره باغ را به جانبداری از اهالی قریه «شیرآباد» متهم کرده گفته است: « وکلا و متنفذین بارها به آمریت امنیت ولسوالی قره باغ و مقام ولایت غزنی مراجعه کرده و به کرات از آنها خواستند که امنیت راه‎ها را تامین نمایند و برای حل اختلافات پیش آمده اقدام نمایند، اما حکومت محلی اراده‎ی برای حل آن ندارد و جانبدارانه عمل می‎کند.»

وی در ادامه افزود: «اگر از هزاره ها کشته شود حکومت محلی می‎گوید طالب این کار را کرده است و اگر از پشتونها کشته شود می‎گویند اهالی قریه «نیخته» (هزاره ها) این قتل را مرتکب شده اند. آنها خود به اختلافات قومی دامن میزنند.»

استر پاسوال مراد علی مراد معین ارشد وزارت داخله در اوایل هفته جاری در رأس یک هیأت عالی رتبه از کابل به ولایت غزنی رفته تا خواسته های معترضان را شنیده و شاهراه «کابل-هرات» را به روی ترافیک بازگشایی کند.

باشندگان و متنفذین قره باغ اما می‎گویند، هیأت اعزام شده از کابل نیز تاکنون برای حل این اختلافات کاری را انجام داده نتوانسته است.

حبیبی یکی از متنفذین قره باغ در این مورد گفت: «فعلا راه‎های ولسوالی‎های جاغوری، ناهور و مالستان و شاهراه عمومی مسدود است. تبادله اسیران طرفین انجام نشده است.»

آنها می‎گویند هر دو جانب قضیه از شرایط پیش آمده ناخوشنود اند و خواهان حل این قضیه است. اما مسئولان حکومتی در غزنی با حمایت از یک طرف قضیه به اختلافات دامن می زنند.

متنفذین قره باغ تأمین امنیت راه‎های مواصلاتی را عمده ترین خواسته خود گفته و از حکومت خواهان توجه جدی برای اختلافات پیش آمده، شدند.

مذاکره کنندگان قره باغ از حکومت مرکزی می‎خواهند که اختلافات میان این دو قریه را به گونه اساسی و ریشه‎یی حل کند. اسیران هردوطرف آزاد شوند. خسارات مالی وارده برای هردو طرف غیر جانبدارانه محاسبه شود. آنهایی که از نظر قانون مرتکب جرم شده اند از هردو طرف به پنجه قانون سپرده شوند. و در نهایت زمینه زندگی مسالمت آمیز فراهم شود.

تهیه کننده: یوسف نیکزاد

1,135 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019