یکشنبه 1 ثور، 1398

احمد الله موحد: فساد حکومتی باعث شده تا هشتاد فیصد خاک نورستان تحت کنترول طالبان و داعش قرار گیرد.

نماینده مردم نورستان در ولسی‎جرگه می‎گوید، عامل‎ اصلی ناامنی، قدرت‎گرفتن داعش، قاچاق معادن و سقوط پوسته‎ها در نورستان، وجود فساد در «اداره ارگان‎های محل» کابل است و هم اکنون 80 درصد خاک نورستان زیر تصرف شورشیان طالب و تروریستان داعش قرار دارد.

مولوی احمدالله موحد نماینده مردم نورستان در مجلس نمایندگان در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری مرکزی گفت، هشتاد درصد خاک ولایت نورستان در کنترول شورشیان طالب و تروریستان داعش قرار دارد.

وی می‏گوید سنگ‎های قیمتی، یورانیوم و چوب از نورستان توسط قاچاقبران خارجی –اکثرا پاکستانی- به گونه مافیایی استخراج شده و به خارج از کشور فرستاده می‎شود؛ والی نورستان با طالبان و قاچاقبران همکاری دارد و پول بدست آمده از استخراج معادن بین والی، طالبان، داعش و قاچاقبران تقسیم می‎شود.

نماینده مردم نورستان می‎گوید در این فساد گسترده حکومت مرکزی سهم دارد و والی پول‎های بدست آمده از قاچاق معادن را با مسئولان اداره ارگان‎های محلی در کابل و سایر افراد تأثیرگذار تقسیم می‎کند.

آقای موحد می‎گوید: «تداوم اقتصاد مافیایی عامل اصلی تقویت ناامنی در نورستان است. چهار سال است که نورستان با سرپرست اداره می‎شود و والی ندارد. قاچاق یورانیوم، چوب و سنگ‎های قیمتی اقتصاد مافیایی را در نورستان به وجود آورده است. والی در ایجاد ناامنی، قاچاق یورانیوم، چوپ و سنگ‎های قیمتی با مافیا و مخالفان مسلح دولت همکار است و سود حاصله از قاچاق را با آن‎ها تقسیم می‎کند.»

وی می‎گوید که سرپرست ولایت نورستان از افراد وابسته به سیاف است و برای ابقای خود در نورستان به فضل هادی مسلمیار و اداره ارگان‎های محلی پول می‎فرستد.

نماینده مردم نورستان در مورد چگونگی ورود طالبان در آن ولایت گفت: «طالبان را آمریکایی‎ها به نورستان آوردند. وقتی آمریکایی‎ها به نورستان آمدند علمایی که از پاکستان و عربستان آمده بودند مردم را تحریک کردند که اشغالگران به نورستان آمده‎اند و باید علیه‏شان جهاد شود. طالب از همین جا پیداشد.»

وی در مورد گسترش داعش در نورستان می‎گوید: «مدارس پاکستان در هفده سال پسین طالبانی زیادی را به نورستان برای جهاد فرستاده بودند، اکنون همان مدارس به طالبان دستور داده‎اند که به داعش بپیوندند.»

وی می‎گوید، سال گذشته به تعداد اضافه‎تر از 70 خانواده «داعش عربی» در نورستان به گونه مرموز توسط هلیکوپترها آورده شده اند. آنها بهترین غذاهای نورستان را مصرف می‎کنند. در آن‎ ولایت زمین می‎خرند و به اطرافیان خود پول توزیع می‎کنند. قرار اظهارات آقای موحد، این خانواده‎ها برای داعش جلب و جذب را آغاز کرده‎اند و به پیمانه وسیعی مردم نورستان را به داعش و وهابیت دعوت می‎کنند.

نماینده مردم نورستان تصریح کرد: «هشتاد درصد خاک نورستان تحت حاکمیت داعش و طالبان قرار دارد. آن‎ها با حکومت محلی در نورستان نمی‎جنگند و حکومت هم به آن‎ها کاری ندارد. حتی یک نفر هم در زندان‌های نورستان زندانی نیست و هیچ‎کس در نورستان به هیچ جرمی بازداشت نمی‎شود.»

آقای موحد در پاسخ به این سوال که داعش چگونه به نورستان نفوذ کرد، گفت: «استخبارات پاکستان و حکومت عربستان سعودی به‎گونه‎ی مشترک روی گسترش وهابیت و سلفی‎گری در نورستان کار می‎کنند. در چندسال اخیر طالبان زیادی با مذهب وهابیت در مدارس پاکستان تربیت شده و به نورستان آمده‎اند. آن‏ها علیه حکومت و نیروهای خارجی می‎جنگند و پول و امکانات زیادی ازسوی پاکستان و عربستان دریافت می‎کنند. حالا همین وهابی‎های ساکن در نورستان به دستور سازمان استخباراتی پاکستان به داعش پیوسته‎اند و یک بخش از نورستان را کنترول می‎کنند.»

عضو ولسی‎جرگه خاطرنشان کرد: «دریافت پول از پاکستان و عربستان، شراکت در قاچاق سنگ‎های قیمتی از نورستان به خارج و قاچاق چوب باعث شده تا داعش در نورستان روز به روز قدرت‎مندتر شود.»

وی برای بهبود وضعیت در نورستان خواهان برکناری سرپرست ولایت نورستان است و از حکومت مرکزی می‎خواهد که برای تامین امنیت در نورستان توجه کرده و جلو رشد روز افزون داعش و طالب را در آن ولایت بگیرد.

پیام نماینده مردم نورستان در ولسی‎جرگه این است که ترویج افراطیت و سلفی‎گری مردم افغانستان را با مشکل مواجه می‎کند. حکومت باید جلوگسترش وهابیت و سلفی‎گری را هم در نورستان و هم در تمام افغانستان بگیرد تا زمینه زندگی آرام و به دور از خشونت برای مردم فراهم شود.

1,908 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019