جمعه 2 حمل، 1398

صلح بدون قید و شرط؛ پیشنهادی که به بازی گرفته شد

نویسنده: باقر علیپور

پس از ختم کنفرانس دوم «پروسه کابل» و پیشنهاد صلح بدون قید و شرط محمد اشرف غنی به طالبان، مردم و جامعه جهانی فکر می‎کردند که طالبان پس از شکست در سال 2001، طلایی‎ترین فرصت سیاسی را برای شریک شدن به ساختار قدرت در افغانستان بدست آورده‎اند و انتظار می‎رفت که به آن ازسو طالبان واکنش مثبت نشان داده شود، اما در عمل چنین نشد. طالبان و متحدان منطقوی آن‏ها این پیشنهاد رئیس جمهور غنی را نپذیرفته و اعلام کردند که به هیچ قیمتی حاضر نیستند با حکومت دست‎نشانده در کابل وارد گفت‎وگو و مذاکره شوند.

طالبان در اولین واکنش‎شان بدون اندک تأملی و به سفارش متحدان و دوستان استخباراتی خود در منطقه، صلح باحکومت افغانستان را مردود دانسته و اعلام کردند که فقط باآمریکایی‎ها در مورد جنگ و صلح افغانستان مذاکره می‌کنند.

به دنبال اعلام موضع شورشیان طالب، بنابر دعوت رسمی رئیس جمهور، «شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر پاکستان به کابل آمده و در مورد آوردن صلح در افغانستان با محورت افغانها بامسئولان حکومتی در کابل گفت‎وگو کرد. او به مسئولان حکومتی و مردم افغانستان وعده سپرد که لانه‎های تروریستی را در پاکستان از بین برده و بر مخالفان دولت افغانستان فشار وارد می‎کند تا از جنگ با دولت افغانستان دست کشیده و به پروسه صلح بپوندد.

جامعه جهانی نیز از پیشنهاد صلح با طالبان بدون هیچ پیش‏شرطی استقبال کرده و از آن گروه خواست تا برای تأمین صلح در افغانستان با حکومت وارد مذاکره شود. حتی جنرالان نظامی ناتو در افغانستان با خوشبینی اعلام کردند که زمان مناسب برای مصالحه ملی در افغانستان فرا رسیده است و طالبان نباید این فرصت استثنایی را از دست بدهند.

سفرهای سمبولیک و اظهار نظرهای بدور از واقعیت پاکستانی‎ها و شورشیان طالب چنین می‎نماید که پیشنهاد صلح بدون هیچ قید و شرط رئیس جمهور محمد اشرف غنی، ازسوی طالبان و استخبارات منطقه به بازی گرفته شده است و قرار نیست هیچ فرد و سازمانی آنرا جدی گرفته و در روشنایی آن به هدف پایان دادن به جنگ در افغانستان با حکومت کنونی وارد گفت‎وگو شود.

گذشته از خوش‎بینی‏های مقطعی‎ای که باسفر سمبولیک نخست وزیر پاکستان و اظهارات ناسنجیده نظامیان ناتو به وجود آمده بهتر است همه بدانند که جنگ جاری در افغانستان ماهیت استخباراتی دارد و بدون موافقت سازمان‎های استخباراتی منطقه تأمین صلح در افغانستان ممکن نیست. بهتر است مسئولان حکومت وحدت ملی بجای تضرع بر شورشیانی که نه منطق سیاسی و نه هم خط‎مش نظامی برای جنگ و صلح کشور داردند، سرسازش با همسایگان را در پیش گرفته و به خشم و خشونت در افغانستان نقطه پایان بگذارد.

823 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019