چهارشنبه 29 جوزا، 1398

اختراع جدید در دنیای فزیک توسط یک دختر افغانستانی

یک دانشجوی افغانستانی موفق به ساخت شیشه‎های هوشمند پنجره با قابلیت کنترل نور و دستگاه سنجش آلودگی های محیطی با ثبت کنترل از راه دور شد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، فروزان فقیری دانشجوی که موفق به ساخت شیشه‎های هوشمند پنجره با قابلیت کنترل نور و دستگاه سنجش آلودگی‎های محیطی با ثبت و کنترل از راه دور شده است.

این دانشجو که باشنده شهر کابل است در رشته فزیک درجه ماستری اش را به پایان رسانیده است.

خانم فقیری در یک کنفرانس علمی که در ادیتوریم دانشگاه کابل دایر شده بود در مورد اختراعات خود معلومات داده و پروژه‎های یاد شده را از لحاظ علمی و تخنیکی معرفی نمود.

در این کنفرانس علمی حمید الله فاروقی مشاور رییس جمهور، دکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی، شماری زیادی از اعضای رهبری استادان به شمول دانشجویان دانشگاه کابل شرکت نموده بودند.

در این کنفرانس علمی وزیر تحصیلات عالی با تمجید از اختراعات خانم فقیری گفت، که در حالی‎که تلاش‎های جدی برای نهادینه شدن تحقیقات علمی در دانشگاه‎های کشور جریان دارد، خوشبختانه در خارج کشور نیز دانشجویان افغان با اختراعات و کشفیات‎شان افتخار می‎آفرینند.

به گفته آقای عمری، آلودگی هوا در جهان امروز به یک چالش عمده زندگی بشری تبدیل گردیده و این اختراع دستگاه سنجش آلودگی‎های محیطی، با کنترل از راه دور توسط دانشجوی افغان یک دستاورد بزرگ به شمار می آید.

در همین حال آقای حمید الله فاروقی مشاور رییس جمهور اختراعات یاد شده توسط این دختر افغانستانی را افتخار بزرگ برای مردم خوانده گفت: «استعدادها و خلاقیت‎های جوانان افغانستان باید شناسایی شده و از توانایی‎های‎شان استفاده صورت گیرد.

وی ابراز آمادگی نمود که برای این گونه جوانان زمینه هر نوع فعالیت‎های علمی و تدریسی را  در دانشگاه کابل فراهم سازد.

خانم فروزان فقیری در اخیر این کنفرانس با تشریح این اختراع جدیدش گفت: «شیشه‎های هوشمندی که وی ساخته است در ساختمان ها، موترها، طیاره‎ها و سایر موارد استفاده شده و قابلیت تجزیه  و کنترل حرارت نور آفتاب را دارا می باشد و برای تزئین منازل نیز بکار برده می شود.»

1,107 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019