جمعه 3 جوزا، 1398

شفافیت انتخابات در گرو توزیع تذکره‌های الکترونیکی

نویسنده: رحمت‎الله رفعت

دیروز اداره مرکزی ثبت احوال نفوس اعلام کرد که توزیع شناسنامه‌های برقی به دلیل مصروفیت‌های رئیس‌جمهور به تأخیر افتاده است. این اداره هم‌چنان گفته است که برای توزیع شناسنامه‌های برقی آمادگی کامل دارد و منتظر تصمیم ریاست‌جمهوری است تا نخستین شناسنامه برقی به رئیس‌جمهور داده شود. این در حالی است که قرار بود توزیع شناسنامه‌های برقی دیروز ۱۱‌جدی رسمأ آغاز گردد.

توزیع شناسنامه‌های برقی از نزدیک به ۹‌سال به این سو یکی از جنجالی‌ترین پروسه‌ها در کشور است که همواره برعلاوه‌ی ایجابات اداری و تخنیکی متأثر از ذهنیت سیاسی گروه‌های بر‌سر اقتدار نیز بوده‌است. مشخص نبودن شمار دقیق نفوس کشور و به تبع آن فرضی بودن نفوس ولایات و حوزه‌های انتخاباتی سبب شده است برخی افراد و گروه‌ها به اکثریت و اقلیت‌سازی روی آورده و در بسا موارد ادعاهای بی‌بنیاد و دور از واقع را مطرح کنند. ادعاها و ذهنیت‌های از این‌دست هرازگاهی برای کشور بحران‌آفرین شده و شکاف‌های اجتماعی را برجسته‌تر و حساسیت‌ها را افزون‎تر کرده‌است. بحران انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته به‌صورت مشخص ناشی از این مشکل دانسته‌شده و باورها بر این است که این بحران قبل از هر‌چیز دیگر ریشه در ذهنیت‌های تمامیت‌خواهانه داشت. به همین ترتیب در دسترس نبودن آمار قابل اعتماد از نفوس کشور نه تنها برای سرنوشت انتخابات و دموکراسی در کشور زیانبار بوده بلکه زمینه‌ساز طرح پروژه‌ها و اسناد بودیجوی نامتوازن و غیرعادلانه در کشور نیز دانسته می‌شود که محرومیت بخش‌های از کشور برآیند قطعی آن است.

درکنار تمام این بحث‎ها توزیع شناسنامه‎های برقی به ترتیبی که کمیته مختلط شورای ملی اخیرأ به تصویب رسانده نیز جنجال‎آفرین و تحمیل هویت یک قوم بر سایر اقوام، دانسته می‎شود. بی‌تردید این معضل آنگاه دست از دامن مردم افغانستان برخواهد داشت که تذکره‌های الکترونیکی برای تمام شهروندان کشور با حفظ هویت آن‎ها توزیع و آمار قابل اعتنایی از نفوس کشور به‌دست آید. در همین‌حال قرار است سال آینده افغانستان شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی باشد، امری‌که بدون‌شک موفقیت آن به توزیع شناسنامه‌های برقی گره خورده‌است. در صورتی‌که شناسنامه‌های برقی توزیع نگردد امکان به بحران رفتن انتخابات پیش‌رو چندان دور از انتظار نیست همانگونه که تاخیر توزیع شناسنامه‌های برقی با انگیزه‌های سیاسی نیز چندان دور از واقع نمی‌نماید.

243 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019