جمعه 3 جوزا، 1398

نشست سه‎جانبه پکن فرصت برای همگرایی منطقه‎ای

نویسنده: رحمت‎الله رفعت

نشست سه‎جانبه افغانستان، پاکستان و چین دیروز سه‎شنبه در پکن پایتخت چین برگزار شد. در این نشست که در سطح وزیران خارجه برگزار شده بود به بررسی چگونگی تحقق همگرایی و اتصال منطقه‎ای پرداخته شده و راهکارهای مبارزه با تروریسم و رسیدن به صلح در افغانستان مورد بحث قرار گرفت. ‎‎صلاح الدین ربانی که در رأس هیئت افغانی به پکن سفر کرده بود این نشست را  فرصت تاریخی برای سه کشور دانسته و مبارزه با تروریسم را نیازمند تشریک مساعی هرسه کشور خواند.

با توجه به نقش پاکستان در تحولات افغانستان و روابط نزدیک این کشور با چین انتظار می رود نشست‎های از این دست در تغییر رویکرد امنیت‎محور پاکستان در قبال افغانستان مؤثر بوده و این کشور را وادار به همکاری در مبارزه با تروریسم و تأمین صلح در کشور نماید. چین به عنوان یک قدرت اقتصادی برعکس متحد‎اش پاکستان در قبال تحولات منطقه‎ای رویکرد اقتصادی و نرم‎افزاری داشته و روابط گسترده اقتصادی با پاکستان دارد. سرمایه گزاری چهل و چند میلیارد دالری چین در بخش انرژی و زیرساخت‎های پاکستان در سال‎های اخیر نمونه‎ای از روابط نزدیک و گسترده این دو کشور است. درسوی دیگر اما اعلام استراتیژی جدید ایالات متحده در قبال جنوب آسیا و اتهام‎های مبنی بر دورویی پاکستان در امر مبارزه با تروریسم این کشور را متمایل به جبهه قدرت‎های مخالف غرب کرده و دورنمایی روابط پاکستان و افغانستان را در هاله‎ای از ابهام قرار داده است.

از آنجائیکه روابط نزدیک پاکستان و چین به نحوی صف‎بندی منطقه‎ای و درتقابل با هند، امریکا و متحد‎اش افغانستان فهم می‎شود به همین‎اساس برگزاری نشست‎های سه‎جانبه کابل، اسلام آباد و پکن افغانستان را از خطر تقابل با این کشورها رهانیده و بستر مناسب برای همکاری دانسته می شود. در این نشست‎ها چین پاکستان را در بازی‎های منطقه‎ای از رویکرد حاصل جمع جبری صفر به بازی برد-برد و روابط مبتنی بر همکاری دوجانبه با افغانستان تشویق خواهد نمود.

243 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019