پنج شنبه 26 جدی، 1398

«برترین» تصاویر فضایی سال ۲۰۱۷

به مناسبت پایان سال میلادی ۲۰۱۷، خبرگزاری رویترز مجموعه ای ۳۵ تایی از برترین عکس‌ها و طرح های هنری «فضایی» امسال را انتخاب کرده است. با هم مروری داریم بر چند عکس از این مجموعه:

 

 

 

 

 

1این عکس هنری تلاش دارد مفهوم سیاه‌جاله فضایی را با  یک دیسک متحرک نشان دهد. این دیسک یک سازه مسطح از موادی است که به دور سیاه‌چاله در حال حرکت ‌اند. این تصویر همچنین گازهای داغی به اسم پلاسما را نشان می‌دهد که از مرکز این دیسک در حال پرتاب هستند.

2این تصویر، ابرهای داغ، متراکم و در حال بزرگ‌شدن باقی مانده از دو ستاره نیوترونی را درست قبل از زمان برخورد به هم نشان می‌دهد. این تصویر برای گرامیداشت اولین سالگرد دریافت امواج گرانشی از دو ستاره نیورونی در کهکشان GC 4993 که ۱۳۰ میلیون سال نوری با زمین فاصله دارند، منتشر شد.

3این یک برداشت هنری  از تصویر کهکشان  A2744_YD4 است. این کهکشان جوان در این تصویر- زمانی که دنیای ما تنها چهار درصد عمر کنونی اش را داشت-  هنوز مملو از گرد و غبارهای فضایی است.  اطراف این کهشان با ذرات اکسجن یونیزه شده محاصره شده است که جلوه‌ای درخشنده به آن می‌بخشد. این دورترین و همینطور اولین رصد اکسجن در عالم است.

4این تصویری است که از ترکیب داده‌های پنج تلکسوپ فضایی از سحابی خرچنگ، که باقی مانده یک ابر نواختر( سوپرنوا) است، ساخته شده است.

56تصویری که  مدارگرد شناسایی مریخ ارسال کرده و اواخر تابستان در نیم‌کره جنوبی این سیاره را نشان می‌دهد. خورشید در آسمان پایین آمده و امکان  نقشه برداری دقیق در تصاویر مداری را به دست می‌دهد.

9تصویری که توسط مدارگرد شناسایی مریخ ارسال شده و گویی تپه‌ای است که جلوی حرکت تپه‌های دیگر به سمت جنوب را گرفته است. تپه‌های کوچک مریخ به صورت عمود بر هم حرکت می‌کنند و گاهی یک تپه بزرگتر را تشکیل می‌دهند که این حاکی از تغییر مسیر باد است.

10یکی از آخرین تصاویری است که سفینه فضایی کاسینی از سیاره زحل ارسال کرده. وقتی این سفینه فضایی در سال ۲۰۰۴ به مدار زحل  وارد شد، نیمکره شمالی این سیاره که در این تصویر دیده می‌شود، از سیاهی آخر زمستان بیرون می‌آمد. حالا که دیگر ماموریت کاسینی به آخر رسیده، بخش شمالی در زیر آفتاب دائم تابستان در حال سوختن است.

3,715 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020