چهارشنبه 14 جوزا، 1399

تخطی‌های حقوق بشری در افغانستان افزایش یافته است

کمیسیون حقوق بشر در روز جهانی حقوق بشر از تخطی های حقوق بشری و تلفات غیر نظامیان در افغانستان شدیداً ابراز نگرانی کرد.

سیما سمر رییس کمیسیون حقوق بشر، از تمام طرف‌های درگیر می خواهد در جریان نبردها به قوانین حقوق بشری و زندگی غیرنظامیان توجه کنند.

خانم سمر گفت: «متاسفانه تلفات ملکی در سال گذشته چه از سوی مخالفان حکومت افغانستان و چه از سوی نیروهای ملی و همکاران بین المللی زیاد شده است.»

وی اضافه کرد که با وجود تلاش ها برای بهبود وضعیت حقوق بشر در کشور، باز هم این وضعیت تغییر نکرده است.

در عین حال، سازمان ملل متحد خواهان پایان بخشیدن جرایم حقوق بشری و به کیفر رسانیدن عاملان آن می باشد و از حکومت افغانستان می خواهد در این راستا تلاش بیشتر کند.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان بیان داشت: «از حکومت افغانستان می خواهیم بخاطر وعده و تعهد داوطلبانه اش به کشور های عضو شورای حقوق بشر ستایش کنیم. سازمان ملل عملی شدن این وعده ها را برای تحقق حقوق بشر و تقویت بخشیدن روند محافظتی خواهان است.»

وزیر داخله، ویس احمد برمک نیز ظرفیت پولیس را برای تامین عدالت پایین دانست و اظهار کرد که در برخی موارد پولیس خود سبب بی عدالتی و قانون شکنی می‎شود. وی از آوردن اصلاحات جدی دراین بخش خبر داد.

آقای برمک علاوه کرد: «قصه‌هایی وجود دارد که پولیس خودش عامل بی عدالتی و عدم رعایت قوانین حقوق بشری شدند. ما تلاش می کنیم که افکار پولیس، اعمال پولیس را بر مبنای همان ارزش های انسانی که شهروندان کشور باید شاهد آن باشند تغییر دهیم.»

افغانستان کشوری که گواه تخطی‌های زیاد حقوق بشری بوده است؛ با وجود تلاش ها برای بهبود این وضعیت و به کیفر رسانیدن عاملان این تخطی ها، مردم کمتر شاهد به کیفر رسانیدن عاملان آن بوده اند.

 

957 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020