چهارشنبه 14 جوزا، 1399

در پی شدت گرفتن اعتراضات در پاکستان وزیر عدلیه این کشور استعفا داد

گزارش‎ها از پاکستان حاکی از آن است که معترضین اسلام‌گرا به اعتراض و اعتصاب چند هفته‌ای خود که باعث بروز خشونت و درگیریهایی بین آنها و نیروهای انتظامی کشور شده بود، خاتمه می‌دهند.

گزارش شده است که زاهد حامد، وزیر عدلیه پاکستان، از مقام خود استعفا کرده است. استعفای آقای حامد شرط اصلی معترضین برای خاتمه تظاهرات بود.

آقای حامد به «کفرگویی» متهم شده بود. آنها وزیر عدلیه را به خاطر تغییر در نحوه اشاره به خاتمیت پیامبر اسلام در متن قسم نمایندگان جدید پارلمان به توهین به مقدسات متهم کرده‌اند.

آقای حامد با عذرخواهی از بابت این موضوع، آن را ناشی از یک خطای سهوی دانست ولی عذرخواهی وی تاثیری در آرام شدن اوضاع نداشت.

پیشتر مقامات ارتش پاکستان گفته بودند که نیروهای ارتش آمادگی کامل دارند تا به دولت در متفرق کردن معترضین اسلام‌گرا کمک کند، اما در عین حال و تلویحا از دولت در برخورد با این تظاهرکنندگان، انتقاد کردند. به گفته مقامات ارتش دولت از ظرفیت کامل نیروهای پلیس برای برخورد با این افراد استفاده نکرده است.

روز گذشته یکشنبه (5 قوس) شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان، برای بررسی اوضاع، جلسه‌ای را با شرکت مقامات ارشد کشور برگزار کرد. گزارش شد که جنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ستاد مشترک نیروهای زمینی این کشور که پرقدرترین فرمانده نیروهای مسلح پاکستان است، نیز در این جلسه شرکت کرد.

این اعتراضات به دعوت تشکلی تندرو به نام حرکت “لبیک یارسول‌الله” انجام شد و دامنه‌اش به شهرهای دیگر از جمله لاهور و کراچی نیز رسید.

مقامات روز شنبه (۴ قوس) برای ممانعت از پخش زنده صحنه درگیری، فعالیت چند شبکه تلویزیونی خصوصی را مدتی متوقف کردند.

768 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020