چهارشنبه 14 جوزا، 1399

داکتر مهدوی: خط قرمز من؛ خط شهید مزاری است.

داکتر مهدوی، دبیر کل حزب ملت افغانستان و عضو شورای عالی مردمی جنبش روشنا‌یی، در جریان مراسم گرامیداشت از دومین سالیاد شهدای مظلوم زابل گفت که توتاپ نه، بلکه خط شهید مزاری، خط قرمز من است. من با نام مزاری و با یاد مزاری از کودکی بزرگ شده ام و این خط مقدس سیاسی را پاس می‎دارم.تبسم (33)

به گزارش خبرگزاری مرکزی، داکتر جعفر مهدوی نماینده مردم کابل در پارلمان و عضو شورای عالی مردمی جنبش روشنایی با بیان اینکه عدالت خواهی در افغانستان را نمی‎شود از خط شهید مزاری تفکیک کرد، بیان داشت که از کودکی با نام مزاری و با یاد مزاری بزرگ شده‎ام و خط سیاسی مزاری، خط سرخ من است.

دبیر کل حزب ملت افغانستان افزود: «هرکسی که مزاری و خط مزاری را گم کند از مسیر عدالتخواهی خارج شده است. من نمی‎توانم بپذیرم، کسی داعیه عدالتخواهی و جنبشی بودن داشته باشد اما خط سرخ مزاری را نپذیرد. هرکسی که بخواهد بر سر این داعیه معامله کند علیه او ایستاد خواهم شد، همانطوری که در مقابل زورمندان و گردن کشان سیاسی سر خم نکرده و ایستاده‎ام.»

نماینده مردم در پارلمان، با تأکید بر تهیه طرح جامع برای عبور از بن‎بست پیش آمده شرایط کنونی در مشورت با همه اقشار و تحصیلکردگان جامعه بیان داشت: «سلاح گرفتن و به کوه بالا شدن راه حل نیست. نه جامعه جهانی این را می پذیرد و نه مردم ما حامی‎ای دارند که در شرایط سخت آنها را حمایت نموده پشت آنها بایستند و نه این نسل، نسلی است که سلاح بردوش کشیده و آمادگی جنگیدن را داشته باشند. لذا نیاز است در یک تفاهم و هم‎پذیری برای یافتن راه حل‎های اساسی تلاش نماییم.»تبسم (32)

داکتر مهدوی در ادامه افزود: «جنبش تبسم با حرکت عدالتخواهی غرب کابل و حرکت اصلاح طلبانه امام حسین مقارن است. همانطوری که حرکت امام حسین الهام بخش آزادگان عالم شد، مقاومت غرب کابل نیز منبع امید، آرزو و مقاومت است. جنبش تبسم نیز سکوت علیه تبعیض را شکست. امتداد مبارزه عاشورا از حسین آغاز شد، به کربلای افغانستان انتقال یافت، به مزاری گره خورده و به شهید تبسم و شهدای جنبش روشنایی رسید. اینک ما میراث داران این جنبش عدالت خواه هستیم.

عضو شورای عالی مردمی جنبش روشنایی با بیان اینکه ما در افتخارات این کشور سهیم هستیم افزود:‌ “ما برای استقلال افغانستان هزینه دادیم، در جنبش استقلال خواهی افغانستان اشتراک داشتیم و مردان هزاره از مرزهای افغانستان حفاظت می کنند؛ پس چرا برای خواستن حق برابر در این سرزمین نامحرم اند؟!»

داکتر مهدوی در مورد مذاکره جنبش روشنایی با حکومت بیان داشت: «حرکت‎های عدالتخواهانه با حمایت گسترده مردم شروع شد اما این حرکت از درون ضربه خورد، به چالش کشیده شد ولی با تمام سختی‎ها ما همچنان بر مواضع عدالتخواهانه خود استواریم. عده‎ای می‎گفتند که این جوانان احساساتی اند و مذاکره نمی‎کنند اما شما شاهد هستید که هر گاه بحث مذاکره پیش آمد جنبش روشنایی پا پس نکشید. ما ماهها به حکومت فرصت دادیم و از دو خواست انتقال لین 500 کیلو ولت از مسیر بامیان-میدان وردک به کابل و مواخذه عاملان فاجعه دوم اسد دست برنداشتیم.»

1,281 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020