چهار شنبه 30 سپتامبر، 2020

کره شمالی برای اقدامات تحرک‎آمیز آماده می شود

روز پنجشنبه، ۶ میزان، سخنگوی حزب حاکم کوریای جنوبی به نقل از چونگ اویی یونگ، مشاور امنیت ملی این کشور گفت که انتظار می رود کوریای شمالی در ماه میلادی آینده، به مناسبت بزرگداشت حزب کارگران، حزب حاکم آن کشور و برگزاری کنگره سراسری حزب کمونیست چین، به «اقدامات تحریک آمیز جدید» دست بزند.

براساس این گزارش، آقای چونگ گفته است: «در مورد بروز درگیری نظامی در نتیجه حوادث اتفاقی نیز نگرانی شدید وجود دارد.».

به گفته سخنگوی حزب حاکم، در این دیدار اگرچه رئیس جمهوری آمریکا از گزینه نظامی برای برخورد با تهدیدهای کوریای شمالی سخن می گوید، اما کوریای جنوبی مایل به ورود به جنگ دیگری نیست.

درهمین حال، روز پنجشنبه، مون جاین، رئیس جمهوری کوریای جنوبی وعده داد که تقویت نظامی این کشور را در اولویت قرار خواهد داد و از آن به عنوان بخشی از تلاش برای غیراتمی کردن کوریای شمالی نام برد. وی افزود: «کوریای جنوبی هرگونه اقدام تحریک آمیز کوریای شمالی با تنبیه شدید مواجه خواهد شد.»

آقای مون که در مراسم روز ارتش کوریای جنوبی سخن می گفت افزود: «دولت ما مصمم به حفظ صلح است و این مستلزم برخورداری از قدرت دفاعی نیرومند است؛ ما با هرگونه ماجراجویی کوریای شمالی با شدت برخورد خواهیم کرد.»

کوریای جنوبی از حمایت نظامی ایالات متحده برخوردار است اما آقای مون گفت که کوریای جنوبی مصمم است در زمینه هایی مانند مقابله سریع با تهاجم خارجی و شبکه های دفاع ضدموشکی، امکانات نظامی خود را تقویت کند. وی افزود: «بدون قابلیت دفاعی نیرومند، ما توان حمایت از خود و حفظ صلح را نخواهیم داشت.»

رئیس جمهوری کوریای جنوبی گفت که فوری ترین اقدام در شرایط کنونی بهبود امکانات دفاعی علیه تهدید اتمی و موشکی کوریای شمالی است اما در کنار آن، دولت او مصمم است توانمندی تهاجمی ارتش را نیز افزایش دهد.

مون جاین همچنین خواستار افزایش همکاری نظامی با آمریکا و امکانات دفاعی مشترک دو کشور شده، گفت: «با نیرومند کردن قابلیت دفاعی مشترک خود با آمریکا، ما قادریم از اقدامات تحریک آمیز هسته ای کوریای شمالی جلوگیری کنیم.»

به عنوان بخشی از تعهد دفاعی مشترک ایالات متحده و متحدان آن کشور در شرق آسیا، در حال حاضر نیرویی متشکل از حدود ۲۹ هزار نظامی آمریکایی در این کشور مستقر است اما رئیس جمهوری کوریای جنوبی مایل است کنترل فرماندهی عملیاتی در زمان جنگ به ارتش این کشور واگذار شود. وی در سخنرانی روز پنجشنبه گفت: «اگر ما کنترل عملیات نظامی زمان جنگ را در دست داشته باشیم، کوریای شمالی هراس بیشتری از ما خواهد داشت و مردم ما اطمینان بیشتری به امنیت خود خواهد داشت. انتقال کنترل کامل عملیاتی زمان جنگ به ارتش کوریای جنوبی به افزایش توانایی نظامی کشور ما منجر خواهد شد.»

خبرگزاری مرکزی - © 2020