چهارشنبه 26 سرطان، 1398

وحید قاسمی: موسیقی در افغانستان بسوی بی هویتی پیش می‎رود

وحید قاسمی، از معروف‌ترین آوازخوانان کشور در مصاحبه با رسانه‎ها گفته است که موسیقی در افغانستان بسوی بی هویتی پیش می‎رود.

قاسمی از معدود هنرمندان افغانستان است که موسیقی را به گونۀ علمی و اکادمیک می‌داند و می‌فهمد. آقای قاسمی، صدها پارچه آهنگ به زبان‌های فارسی و پشتو خوانده است.

وحید قاسمی در مورد وضعیت کنونی موسیقی در کشور گفته است: « در مقایسه با کشورهای دیگر، پدیده موسیقی در کشور ما(افغانستان) از جایگاه مناسبی برخوردار نیست. بیشترین آثار موسیقی امروزه ما جویده و یا فوتوکاپی موسیقی کشورهای دیگر است.»

این در حالیست که، دولت افغانستان برای تولید موسیقی، گسترش و یا پاسداری از این ارزش‌ها، کوچکترین برنامه‌یی روی دست ندارد.

آقای قاسمی با بیان این‎که موسیقی اصیل افغانی به فراموشی سپرده شده است افزوده است: « تولید آهنگ‌های حوزه موسیقی شرق و جنوب کشور در پشاور به نام موسیقی افغانی توسط شاعران، آهنگسازان و نوازندگان پشاور صورت می‌گیرد و به نام موسیقی افغانی به دسترس منابع نشراتی ما در داخل و خارج کشور قرار می‌گیرد و بدون توجه به این نکته، مورد استقبال می‌گیرد.»

او نگران وضعیت نا مناسب موسیقی محلی و محفلی اشاعه یافته در حال حاضر است و تلاش‎های را به راه انداخته است تا با جمع آوری معلومات موسیقی اصیل افغانی،‌ جلو رفتن موسیقی بسوی بی هویتی را بگیرد.

561 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019