چهارشنبه 14 جوزا، 1399

کشته‌شدن ۱۸ جاسوس سازمان «سیا» در افغانستان

روزنامه‌ «دیلی‌میل» در گزارشی نوشت که تاکنون ۱۸ جاسوس سازمان سیا در افغانستان کشته شده‌اند که مرگ برخی از آنها پس از سال‌ها از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا تأیید شده است

به گزارش منابع خبری، روزنامه انگلیسی  «دیلی میل» اعلام کرد که از زمان حمله آمریکا به افغانستان تا کنون دست‌کم 18 تن از جاسوسان  اداره اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سازمان «سیا» در افغانستان کشته شده‌اند.

این روزنامه انگلیسی خبر داد که «برایان ری هوک» 42ساله و «ناتانیل پاتریک دلمر» 47ساله اکتبر سال 2016 میلادی در درگیری با جنگجویان داعش در خارج از شهر جلال‌آباد کشته شدند.

پیش از آن نیز «جورج ویتنی» 38 ساله در همین منطقه اما در دسامبر سال گذشته میلادی کشته شده بود.

«هوک» و «دلمر» از نیروهای ویژه و جاسوسان خبره سازمان سیا محسوب می‌شدند که علاوه بر عملیات‌های اطلاعاتی متداول، مسئولیت آموزش نیروهای ویژه سازمان سیا برای انجام عملیات‌های سرّی را نیز به عهده داشته‌اند.

هوک از آکادمی تفنگداران دریایی آمریکا فارغ‌التحصیل شده بود که در سال 2004 میلادی به سازمان سیا پیوسته و قبل از آن در عراق نیز خدمت کرده بود

وی مسئولیت نظارت بر مأموران اطلاعاتی و استخدام جاسوسان محلی را نیز به عهده داشته است.

این افراد تنها دو نفر از هزاران جاسوسی بودند که از زمان آغاز  جنگ در افغانستان وارد این کشور شده بودند.

بر اساس این گزارش هوک و دلمر در 26 اکتبر سال 2016 برای حمله به یک پایگاه داعش در جلال‌آباد اعزام شده بودند که هوک هنگام پایین آمدن از دیوار مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

هوک بر اثر جراحت در میدان نبرد کشته شد، اما دلمر پس از مجروح شدن به آلمان منتقل شد و اندکی پس از آن کشته شد.

دو ماه پس از آن نیز «جورج ویتنی» در نزدیکی جلال‌آباد کشته شد، اما جزئیات مرگ وی تا کنون مشخص نشده است.

از آغاز حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 میلادی تاکنون 18 جاسوس سازمان سیا در افغانستان کشته شدند.

اداره اطلاعات مرکزی آمریکا و یا سازمان سیا کشته شدن این افراد در افغانستان را تائید کرده اند.

«جورج ای ویتنی» 38ساله، در دسامبر سال 2016 میلادی در نزدیکی شهر «جلال‌آباد» در شرایطی نامعلوم کشته شد.

«برایان ری هوک» و «ناتانیل پاتریک دلمر» به‌ترتیب 42 و 47 ساله در 26 اکتبر 2016 میلادی در حمله به پایگاه داعش در نزدیکی جلال‌آباد کشته شدند.

«داریو ناتال لورنزتی» 42ساله، در 13 اکتبر سال 2012 میلادی در حمله انتحاری که توسط یکی از نیروهای امنیت ملی افغانستان صورت گرفته بود کشته شد.

«جی هنیگن» 61ساله، در 25 سپتامبر سال 2011 میلادی در شلیک یک نیروی پیمانکاری افغان در ساختمان سازمان سیا در کابل کشته شد.

«هارولد برون» 37ساله، در 30 دسامبر سال 2009 میلادی در حمله انتحاری در پایگاه نظامی «چپمن» در نزدیکی شهر «خوست» در شرق افغانستان کشته شد.

«الیزابت هانسون» 30ساله، نیز در حمله به پایگاه چپمن کشته شد.

«درن لابانته» 35ساله، در حمله به پایگاه چپمن کشته شد. وی پیش از پیوستن به سازمان سیا در سال 2006 میلادی در  اداره فدرال آمریکا کار می‌کرد.

«جنیفر لین متیوس» 45ساله، در حمله به پایگاه چپمن کشته شد از سال 2009 میلادی فرمانده این پایگاه بود که براساس گفته مقامات آمریکایی یکی از کارشناسان ارشد آمریکا در رابطه با القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی محسوب می‌شد.

«دن کلارک پارسی» 46ساله، نیز در حمله به پایگاه چپمن کشته شد؛ وی از پیمانکاران امنیتی این پایگاه بود.

«اسکات مایکل رابرسون» 39ساله، در حمله به پایگاه چپمن کشته شد؛ وی رئیس بخش امنیت سازمان سیا در این پایگاه بود.

«جرمی وایز» 35ساله، پیمانکار امنیتی نیز در حمله به پایگاه چپمن کشته شد.

«دونالد بارگر» 40ساله، در سال 2008 میلادی در کمین طالبان کشته شد.

«ویلیام کارلسون» و «کریستوفر گلن مولر» به‌ترتیب 43 و 42 ساله در 29 اکتبر سال 2003 میلادی در کمین گروه‌های تروریستی در نزدیکی روستای «شکین» در جنوب شرقی افغانستان کشته شدند.

«هلگو بوز» 32ساله، در پنجم فوریه سال 2003 میلادی در هنگام عملیات آموزشی رزمی و بر اثر انفجار نارنجک کشته شد.

«ناتان راس چپمن» 31ساله، در چهارم ژانویه سال 2002 میلادی در حالی کشته شد که در عملیاتی فوق‌محرمانه در ولایت «خوست» به سر می‌برد. مرگ وی در آوریل سال 2016 میلادی توسط سازمان سیا تأیید شد.

«جانی مایکل اسپن» 32ساله، در 25 نوامبر سال 2001 توسط یکی از اعضای طالبان در زندان «قلعه جنگی» کشته شد. این عضو طالبان پیش از کشته شدن 8 نفر را با تپانچه کشت.

گفتنی است که اسپن اولین جاسوس سازمان سیا بود که پس از حمله به افغانستان کشته شد.

1,095 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020