دوشنبه 18 قوس، 1398

توافق کشورهای عضو سازمان ملل برای مقابله با تغییرات اقلیمی

اعضای سازمان ملل در نشست اقلیمی در باره چگونگی مقابله با تغییرات اقلیمی به توافق رسیدند.

نمایندگان 190 کشور عضو سازمان ملل متحد در نشست اقلیمی که در شهر لیما پایتخت پیرو برگزار شده بود، پس از دو روز تاخیر و بحث های جنجالی، برای چگونگی مقابله با این معضل جهانی به توافق دست یافتند. این نشست قرار بود روز جمعه خاتمه یابد؛ اما به دلیل اختلافات شدید اعضا و بحث های مشاجره آمیز، سرانجام امروز یکشنبه با توافق کشورها برای مقابله با تغییرات اقلیمی خاتمه یافت.

توافق بدست آمده محدود است و قرار شده تصامیم حساس و مهم در مقابله با  این پدیده در نشست پاریس که در سال 2015 برگزار خواهد شد، گرفته شود.

یکی از اهداف نشست پرو رسیدن به توافق برای کاهش تصاعد گازهای کاربونی از سوی ایالات متحده آمریکا و تعهد چین برای توقف روند افزایش این گازها تا سال 2030 بوده است.

اختلاف اصلی میان کشورهای غنی و فقیر است. کشورهای فقیر می گویند که قدرت های بزرگ خصوصا آمریکا و چین در تولید گازهای گل خانه ای نقش بیشتری دارند و باید برای مقابله با آن تعهدات بیشتری بدهد. ایالات متحده آمریکا می گوید که اکنون بزرگترین تولید کننده گاز دی اوکساید کاربن در جهان نیست.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در این نشست از نمایندگان کشورها خواست که اختلافات خود را کنار بگذارند.

آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا که از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه‌ای هستند، می‌خواهند کشورهای در حال توسعه مانند چین و هند هم موظف به کاهش گازهای گلخانه‌ای شوند.

خبرگزاری مرکزی

333 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019