دوشنبه 6 جولای، 2020

دادگاه: برخورد سوئیس با یک خانواده افغان خلاف حقوق بشر است

دادگاهی در سوئیس درخواست تجدیدنظر یک خانواده مهاجر افغان را که از نروژ به طور غیرقانوانی وارد سوئیس شده بود، پذیرفته است.

اداره مهاجرت سوئیس پدر و مادر این خانواده را جدا از فرزندان‌شان بازداشت کرده بود.

دادگاه سوئیس دیروز، 17 مه، برخورد مقامات اداره مهاجرت سوئیس با این خانواده ۶ نفره را “غیرقانونی” خواند و گفت این رفتار برخلاف کنوانسیون اروپایی حقوق بشر است.

به گزارش بی بی سی، در بیانیه‌ای دادگاه فدرال سوئیس آمده است که این خانواده با سه فرزند خود – که ۳ و ۶ و ۸ سال دارند- در ماه مه سال گذشته به طور غیرقانونی از طریق آلمان وارد سوئیس شدند. در آن زمان مادر این خانواده باردار بود.

چون این خانواده قبلا در نروژ درخواست پناهندگی داده بود، بر اساس مقررات دوبلین، درخواست پناهندگی آنها در سوئیس رد شد.

مقررات دوبلین می‌گوید که رسیدگی به وضع پناهجویان باید در اولین کشوری صورت گیرد که وارد آن می‌‎شوند.

پس از یک تلاش ناموفق برای اخراج آنها در ۵ اکتبر ۲۰۱۶، مقامات ژوگ، شهری که خانواده افغان در آن به سر می‌برد، دستور دادند تا پدر و مادر این خانواده بازداشت شوند.

مادر با نوزاد چهارماهه‌اش به مرکز پناهندگان در شهر زوریخ، پدر به مرکز دیگری در ژوگ و سه فرزند دیگر این خانواده به خانه کودکان فرستاده شدند.

مسئولان سوئیسی برای جلوگیری از “فرار” اعضای این خانواده، آنها را از تماس با همدیگر منع کرده بودند. در ۲۵ اکتبر سال گذشته، این خانواده سرانجام به نروژ برگردانده شدند.

دادگاه در فیصله خود گفته: “جدا کردن اعضای خانواده از همدیگر، پس از بررسی امکانات دیگر، فقط می‌تواند به عنوان آخرین و تنها گزینه قابل قبول باشد، که در اینجا رخ نداده بود.”

این دادگاه سرانجام حکم کرد که جداکردن این خانواده از هم، از نظر حقوق انسانی طبق ماده هشتم دادگاه حقوق بشر اروپا، یک رفتار “نامتناسب” است.

خبرگزاری مرکزی - © 2020