دوشنبه 18 قوس، 1398

اختصاص ۵ میلیارد دالر از بودجه دفاعی آمریکا برای مبارزه با داعش

ایالات متحده آمریکا در بودجه دفاعی اش پنج میلیارد دالر را برای اعزام نیرو به عراق و سوریه و نیز تجهیز پیشمرگه های کرد اختصاص داده  است.

لایحه بودجه دفاعی آمریکا برای سال 2015 شامل 585 میلیارد دالر است که عصر جمعه 12 دسمبر با 89 رای موافق در برابر 11 رای مخالف در مجلس سنای این کشور تصویب شد.

در این بودجه 3.4 میلیارد دالر برای اعزام نیرو به عراق و سوریه در نظر گرفته شده و 1.6 میلیارد دالر برای آموزش و تجهیز پیشمرگه های کرد اختصاص یافته است. گفته می شود این مبلغ برای بالا بردن توان رزمی پیشمرگه های کرد، سربازان عراقی و افزایش حملات هوایی به مواضع داعش مصرف خواهد شد.

در بودجه دفاعی سال 2015 ایالات متحده امریکا 63.7 میلیارد دالر برای عملیات نظامی خارج از خاک این کشور و 521.3 میلیارد دالر باقی مانده برای تجهیز و نوسازی تسلیحات نظامی ارتش و افزایش یک در صدی شمار سربازان این کشور اختصاص یافته است.

کال لوین، رئیس کمسیون نظامی سنای آمریکا از حزب دموکرات تاکید کرده که تصویب این لایحه به رغم چالش و شکاف سیاسی در واشنگتن امری ضروری در حمایت از ارتش آمریکا است.

ظهور داعش در عراق و سوریه و افزایش تهدید بنیادگرایی در خاورمیانه از چالش ها و تهدید های اصلی فراروی دولت ایالات متحده امریکا است. آمریکا تاکنون نیز از دولت عراق و سوریه و نیز پیشمرگه های کرد در برابر جنگجویان داعش یا گروه دولت اسلامی عراق و شام حمایت مالی، نظامی و تسلیحاتی کرده است. پنتاگون یا وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا قبلا اعلان کرده بود که مقابله با داعش به سه مرحله و 36 ماه زمان ضرورت دارد.

خبرگزاری مرزی

390 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019