دوشنبه 12 جوزا، 1399

گزارش وزارت خارجه امریکا از اعمال تبعیض علیه هزاره‌ها در افغانستان

وزارت خارجه امریکا در گزارش تازه خود تحت عنوان «حقوق بشر افغانستان در سال 2016» اعلام کرد که تبعیض علیه هزاره‌ها بسیار گسترده بوده و افسران آنها در پست‌های تشریفاتی بدون قدرت اجرایی گماشته می‌شوند.

در این گزارش 52 صفحه‌ای که توسط بخش حقوق بشر وزارت خارجه امریکا منتشر شده، آمده است، تبعیض علیه هزاره‌ها سابقه طولانی دارد و آن از طریق دریافت مالیات غیر قانونی، شکنجه و بازداشت، استخدام‌های اجباری و سوء رفتار فزیکی اعمال می‌شود.

وزارت خارجه امریکا همچنان، به اعزام بیش‌تر سربازان و افسران هزاره در مناطق ناامن افغانستان در خط نبرد اشاره کرده و گفته است که علیه آنها تبعیض‌های نژادی، مذهبی و در کل در تمام طبقات تبعیض صورت می‌گیرد.

در گزارش این وزارت، در باره حمله به معترضان جنبش روشنایی به تاریخ دوم اسد در دهمزنگ کابل هم یادآوری شده که نزدیک به 100 کشته و حدود 419 زخمی بجاگذاشت.

جنبش روشنایی مخالف تغییر مسیر لین 500 کیلوولت برق ترکمنستان از بامیان – میدان وردک به سالنگ است که همچنان اعتراض شان ادامه دارد و حکومت وحدت ملی را متهم به تبعیض سیستماتیک علیه هزاره‌ها می‌کند.

جنبش روشنایی در سال جاری، تظاهرات‌های بزرگ را در داخل و خارج برگزار کرده و در اول ماه روان همزمان با کنفرانس امنیتی مونیخ در مقابل محل برگزاری این کنفرانس نیز راهپیمایی کردند که در برابر آنچه «تبعیض علیه هزاره‌ها» می‌خواندند، شعار می‌دادند.

اخیراً نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) حمله بر معترضان جنبش روشنایی دوم اسد را مرگ‌بارترین حمله بر غیر نظامیان از سال 2001 به این طرف در افغانستان خواند و گفت، هدف از آن آسیب‌رسانی به گروه قومی هزاره – شیعه بوده است.

در همین حال، در گزارش وزارت خارجه امریکا آمده است، گروه‌های تروریستی به شمول طالبان هزاره‌ها را هدف قرار می دهند و به اختطاف اشخاص مربوط به این گروه قومی در ولایات غزنی، غور، زابل و بغلان اشاره شده است.

بر بنیاد گزارش، هزاره‌ها به صورت هدف‌مند توسط گروه‌های مسلح هدف قرار گرفته و تعدادی از این گروه قومی، پس از اختطاف تیرباران و سربریده شده، همچنان شماری پس از شکنجه در بدل پول گزاف آزاد شده اند.

در گزارش وزارت خارجه امریکا، اختطاف 31 هزاره در مسیر زابل و سربریدن هفت تن در این ولایت، اختطاف پنج دانش‌جوی هزاره در ولسوالی دولت آباد غور که یکی از آنها به قتل رسید، نیز یادآوری شده است. همچنان وزارت خارجه امریکا می‌گوید که از جمع 31 مسافر ربوده شده هزاره در زابل، 27 تن آنها در ماه می و نوامبر رها شدند، ولی از سرنوشت 4 تن دیگر آنها هنوز اطلاعی در دست نیست.

در این گزارش در باره وضعیت حقوق بشری اقلیت‌های قومی – مذهبی سیک‌ها و هندوها نیز آمده است، آنها با نابرابری شغلی مواجه هستند و شاگردان شان در مکاتب و مکان‌های عمومی مورد خشونت فزیکی و کلامی قرار می‌گیرند.

1,008 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020