یکشنبه 1 ثور، 1398

نی: به قضایای خشونت علیه خبرنگاران رسیدگی شود

دیده بان حمایت از رسانه‎های آزاد افغانستان (نی) اعلام کرد که در جریان کمتر از یک هفتۀ گذشته؛ پنج خبرنگار در نقاط مختلف کشور مورد خشونت قرار گرفته و این خشونت بارترین هفته برای خبرنگاران بوده است.

در اعلامیه نی از عبدالصبور سریر، مدیر مسؤل روزنامه افغانستان تایمز، تاج محمد سکندر، خبرنگار رادیو کلید و رحمت الله نیکزاد خبرنگار الجزیره در غزنی، محمد حسن حکیمی خبرنگار در غور و احمد ولی سرحدی خبرنگار در ولایت زابل نام برده شده است.

بر اساس اعلامیه، تاج محمد سکندر و رحمت الله نیکزاد در ولایت غزنی از سوی محافظان ریاست دادگاه استیناف این ولایت تهدید شده، محمد حسن حکیمی خبرنگار در ولایت غور هم پس از تهیه و نشر یک گزارش انتقادی، از سوی یکی از سناتوران تهدید شده است.

در اعلامیه آمده، همچنان سن حکیمی و یاسین آژند اخیراً به اساس نامۀ از سوی دادستانی ولایت غور جلب شده و از پولیس خواسته شده تا آنان را به دادستانی معرفی کنند.

احمد ولی سرحدی، خبرنگار در ولایت زابل؛ به دلیل نشر یک گزارش انتقادی از سرقت یک موتر ریاست فواید عامۀ ولایت زابل توسط طالبان، اکنون از سوی مقامات ولایت زابل تحت فشار قرار گرفته و او را به دادستانی آن ولایت جلب کرده و خواهان وضاحت از این خبرنگار شده اند.

در اعلامیه آمده است، در آخرین مورد، عبدالصبور سریر، مدیرمسؤل روزنامه افغانستان تایمز شب گذشته (۱۸ میزان) در مربوطات حوزۀ ۱۵ پولیس شهر کابل در یک سوء قصد شدیداً زخمی شده است.

بر اساس اعلامیه، مهاجمان مسلح پس از لت و کوب؛ موتر، تلفون همراه و دیگر وسایل اش را با خود گرفته و فرار کرده اند. نی افزایش خشونت‌ها در برابر خبرنگاران را نگران کننده دانسته و خواهان رسیدگی به همۀ این پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران شده است.

نی می گوید که این خشونت‎ها زمانی در برابر خبرنگاران شدت گرفته که تازه کمیتۀ مشترک هماهنگی رسانه‌ها و حکومت ایجاد گردیده و وظیفۀ آن رسیدگی به قضایای خشونت است.

نی از کمیته مشترک هماهنگی رسانه‌ها و حکومت خواسته تا هرچه زودتر به این قضایای رسیدگی نموده و عاملان این خشونت‌ها را به زودترین فرصت به دادگاه معرفی نماید.

در اعلامیه نی آمده: «عدم پیگیری قضایا و پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران در چند سال گذشته سبب شده تا دشمنان آزادی بیان و مسؤلان فاسد در ادارات دولتی پس از نشر و پخش اخبار و گزارش‌های انتقادی به لت‌وکوب خبرنگاران پرداخته و تلاش می‌کنند با اعمال خشونت؛ خبرنگاران را از افشاء چهره های فاسد و قانون شکن مانع شوند».

بر اساس اعلامیه، این درحالیست که پیشتر حکومت به گونۀ رسمی به سطح بین‌المللی وعده سپرده بود که از حقوق بشری شهروندان و به ویژه از آزادی بیان حمایت می‌کند.

291 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019