دوشنبه 18 قوس، 1398

افشای بزرگترین پرونده فساد مالی در قراردادی های آمریکا در افغانستان

بخش های سویس و امارات متحده عربی شرکت انتقالات بین المللی سپریم که قرارداد لوجستیکی با ایالات متحده آمریکا در افغانستان را داشت به اتهام کلاهبرداری و فساد به پرداخت 434 میلیون دالر خسارت محکوم شد.

این حکم در پی اتهامات در مورد اختلاس و فساد در قراردادی های این شرکت صادر شده است. وزارت دادگستری آمریکا گفته است که شرکت سپریم در سال های 2005 تا 2009 جرایم چون فریب کاری، جعل، دزدی و فساد در قرار داد با حکومت آمریکا مرتکب شده است. براساس گزارش صدای آمریکا، مدیران این شرکت به مواردی چون ارائه صورت حساب های جعلی به وزارت دفاع آمریکا، افزایش صد در صدی قیمت اقلام و دزدی نفت از میدان هوایی کندهار اعتراف کرده اند.

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار خبرنامه ای گفته است که شرکت سپریم به طور مجموعی باید بیشتر از 434 میلیون دالر جریمه و جبران خسارت به دولت ایالات متحده آمریکا پرداخت کند. سپریم پرداخت این مبلغ را پذیرفته است.

سپریم یک شرکت بین المللی ترانسپورتی است که در نقاط مختلف جهان فعالیت دارد. این شرکت در سیزده سال گذشته یکی از بزرگترین قراردادیان نیروهای بین المللی در افغانستان بود که مسئولیت رساندن آب معدنی، تیل، نوشابه، مواد خوراکه و دیگر نیازمندی های سربازان نیروهای ناتو در افغانستان را به عهده داشت. در میان سال های 2005 تا 2008 این شرکت قرار دادی به ارزش 8.8 میلیون دالر با ایالات متحده امریکا داشت.

522 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019