دوشنبه 6 جولای، 2020

سخنگوی رییس جمهور می گوید که رییس جمهور و رییس اجرایی بر سر تقسیم وزارت خانه ها به توافق رسیده اند

نظیف الله سالارزی از توافق رییس جمهور و رییس اجرایی بر سر تقسیم تمام وزارت خانه ها خبرداده  است. آقای سالارزی گفته است که: “توافق در چهار مورد مشخص صورت گرفته است و به زودی وزرای جدید برای کسب رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی خواهند شد.̎
به گفته سالارزی، تمامی وزار، چهره های جدید هستند و شخصیت های که پیش از این به عنوان وزیر در حکومت های گذشته کار کردند، بار دیگر به این سمت گماشته نخواهند شد. وی گفته است که براساس این توافق چهار تن از وزرا خانم خواهد بود.
هنوز لیست اعضای کابینه به بیرون ارگ درز نکرده است اما برخی از شخصیت ها از افراد مشخصی نام برده اند که برای احراز چهار وزارت کلیدی نامزد وزیر هستند این موضوع را اما مقامات تایید نکرده اند.
گفته شده که وزارت های کلیدی و تخنیکی بر اساس شایستگی به افراد مسلکی سپرده خواهد شد، و نیز شرط احراز برای این سمت وزارت ها این ا‌ست که نامزد وزرا باید تحصیل کرده و مسلکی باشند و در گذشته در فساد دخیل نباشند.
سخنگوی رییس جمهور گفت:  “بنا بر اصول توافق شده، وزرای جدید به گونه مرحله وار برای کسب رای اعتماد به پارلمان معرفی می شوند زیرا در انتخاب وزرا دقت کامل باید صورت بگیرد.̎
به گفته سالارزی، وزرای جدید به زودی به مجلس نمایندگان معرفی خواهند شد اما او در مورد زمان دقیق آن چیزی نگفت.
احتمال می رود که شماری از نامزد وزرا قبل از برگزاری نشست لندن مشخص خواهند شد تا حکومت بتواند نمایندگان را به این نشست معرفی کند.
سخنگوی رییس جمهور هر چند تنها در مورد توافق رییس جمهوری و رییس اجرایی بر سر تشکیل کابینه جدید صحبت کرد اما در مورد این که وزارت خانه ها چگونه میان این دو تقسیم شده، چیزی نگفت.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز اعلام کرده که گفتگوها درمورد تشکیل کابینه جدید نتیجه بخش بوده است و نتایج این گفتگوها به زودی اعلام خواهد شد.
دفتر آقای عبدالله با انتشار اعلامیه ای گفته که در روزهای اخیر، پیشرفت های خوبی در مورد معرفی وزرا صورت گرفته است.
در اعلامیه آمده است که پس از تشکیل کابینه جدید، به زودی در آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی کشور کارهای عملی از سوی رییس اجرایی دولت آغاز می شود.

 

خبرگزاری مرکزی - © 2020