جمعه 30 حمل، 1398

قوماندان امنیه ولسوالی مقر غزنی؛ از قاچاق طلا و چوب چارتراش تا انتقال تجهیزات جنگی تروریستان به غزنی و زابل

هادی صادقی

– مسئولین محلی در ولایت غزنی و باشندگان ولسوالی مقر این ولایت می گویند که حاجی محمد قوماندان امنیه ولسوالی مقر ولایت غزنی شبکه مافیایی بزرگ قاچاق را در شاهراه کابل – قندهار ایجاد کرده و در ولسوالی های مختلف ولایت های غزنی و زابل با طالبان و دیگر گروه های تروریستی همکاری می کند. به گفته بزرگان و متنفذین ولسوالی مقر و مسئولین محلی ولایت غزنی، حاجی محمد به قاچاق چوب چارتراش، مواد مخدر و استخراج غیرقانونی معدن طلای زرکشان دست داشته و لاری های سلاح و مهمات طالبان و داعش توسط شبکه وی از پاکستان از طریق مرز بدنی به ولسوالی های مختلف زابل و غزنی انتقال می یابد.

خبرگزاری مرکزی در یک گزارش تحقیقی شکایت های باشندگان ولسوالی مقر و نیز اتهاماتی که براین مسئول امنیتی ولایت غزنی مطرح می باشد را از طریق مصاحبه با باشندگان ولسوالی مقر و مسئولین محلی ولایت غزنی و نیز بررسی اسناد و شواهد بررسی کرده و به موارد تکاندهنده ی از انواع مختلف قاچاق و همدستی وی با تروریستان دست یافته است. در این گزارش ما با مسئولین محلی ولایت غزنی و حدود 10 تن از بزرگان و متنفذین ولسوالی مقر ولایت غزنی مصاحبه کرده ایم.

مردم ولسوالی مقر بخاطر افزایش ناامنی ها و نیز همدستی فرمانده امنیه این ولسوالی با قاچاقبران و تروریستان در این ولسوالی، به ستوه آمده وخواستار برکناری وی گردیده است. آنها بتاریخ 29 عقرب سال روان با راه اندازی تظاهرات در بازار ولسوالی مقر خواستار برکناری این مسئول امنیتی گردیدند و نیز متنفذین و شورای اجتماعی ولسوالی مقر شکایت نامه رسمی را که در آن هفده مورد اتهام از سرقت و قتل گرفته تا همدستی با قاچاقبران و مخالفین مسلح دولت را به قوماندانی امنیه ولایت غزنی تحویل داده و یک نسخه آن را به ریاست اجرائیه نیز سپرده است.

همدستی با طالبان و داعش

یکی از مسئولین محلی ولایت غزنی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری مرکزی گفت که حاجی محمد با طالبان، داعش و شبه نظامیان موسوم به کماندوهای اسلامی در ولسوالی های مختلف غزنی و زابل همکاری نزدیک دارد. این مسئول محلی ولایت غزنی می گوید که تمام سلاح و مهمات که از خاک پاکستان برای طالبان، داعش و شبه نظامیان موسوم به کماندوهای اسلامی در جنوب افغانستا می آید، از مرز بدنی تا ولسوالی های مختلف زابل و غزنی توسط حاجی محمد و افراد وی منتقل می شود. به گفته وی، حاجی محمد و افرادش به گونه مرتب و در هر هفته لاری های سلاح و مهمات طالبان و داعش را از مرز بدنی (مرز افغانستان و پاکستان) اسکورت می کنند و آنها را به ولسوالی های مختلف غزنی و زابل برای طالبان و داعش می رسانند.

 

در همین حال یکی از متنفذین ولسوالی مقر نیز می گوید که حاجی محمد لاری های مواد منفجره (اغلبا امونیم نایتریت) که از آن در ساخت بمب استفاده می شود، را از مرز بدنی انتقال داده و در ولسوالی های مختلف غزنی و زابل میان طالبان و داعش تقسیم می کند. به گفته وی، حاجی محمد و افرادش از این معاملات پول هنگفتی بدست می آورد.

یک منبع حکومتی از ولایت غزنی می گوید که در حال حاضر پایگاه اصلی طالبان و داعش در ولسوالی ارغنداب ولایت زابل می باشد که در این ولسوالی پایگاه های بزرگ آموزشی ایجاد کرده و محموله های بزرگ سلاح، مهمات و تجهیزات نظامی را مستقر کرده است. به گفته وی، تمام نقل و انتقال تروریستان و تجهیزات آنها که در این ولسوالی صورت می گیرد از ناوه و گیلان می گذرد و این دو ولسوالی در کنترل حاجی محمد و افراد وی می باشد.

یک منبع دیگر از ولایت غزنی می گوید که حاجی محمد در استقرار هزاران جنگجوی تروریست به نام «کماندوهای اسلامی» در ولسوالی های مختلف غزنی و زابل کمک کرده است. وی در همدستی با طالبان و برخی از بزرگان قومی در این ولسوالی ها، به کماندوهای اسلامی خانه و پایگاه های آموزشی داده و نیز در نقل و انتقال سلاح و تجهیزات آنها کمک می کند. به گفته این منبع، در حال حاضر در حدود چهار الی پنج هزار جنگجوی مسلح بنام «کماندوهای اسلامی» در ولسوالی های مختلف غزنی و زابل مستقر گردیده و کمپ های بزرگ آموزشی برای خود ساخته اند. کماندوهای اسلامی بیشتر متعلق به گروه تروریستی «جندالله» می باشد و بیشتر آنها را شهروندان خارجی تشکیل می دهند. گروه جندالله قبلا با گروه داعش بیعت کرده بود و تحت پرچم این گروه تروریستی فعالیت می کند.

در همین حال این منبع می گوید که حاجی محمد در بیشتر موارد آدم ربایی ها در مسیر شاهراه کابل – قندهار خصوصا در مربوطات ولایت های غزنی و زابل نیز دست دارد.

یکی از متنفذین ولسوالیhaji mohammad 2 مقر نیز می گوید گوسفندانی که کوچی ها ادعا می کند از سوی مردم هزاره ربوده شده است توسط افراد قوماندان امنیه مقر ربوده شده است. وی می گوید که منظور حاجی محمد از اینگونه اقدامات، اخازی و دامن زدن به اختلافات قومی در منطقه می باشد.

اخیرا مردان مسلح ناشناس بیست مسافر هزاره را از مسیر شاهراه کابل – قندهار از مربوطات ولایت زابل ربودند و فردی که خودرا ملا تقوا و فرمانده گروه طالبان عنوان می کرد ادعا کرد که این افراد را به خاطری ربوده اند که در گذشته 400 گوسفند آنها از سوی مردم ولسوالی جاغوری ربوده شده بودند. هنوز هم این افراد در قید ربایندگان بسر می برند.

متنفذین ولسوالی مقر به موارد بیشتر از همدستی وی با طالبان اشاره می کند و می گوید از جمله در روزهای عید قربان چهار سرباز پولیس محلی که سه تن آنها از نزدیکان حاجی محمد بود از سوی افراد طالبان اسیر شد. پس از چند روز، سه تن از آنها که از نزدیکان حاجی محمد بود آزاد گردید و یک سرباز دیگر که نسبتی با حاجی محمد نداشت سربریده شد.

استخراج خودسرانه طلا و قاچاق چوب چارتراش

حاجی محمد قوماندان امنیه ولسوالی مقر از چند سال به این طرف استخراج خودسرانه معدن طلای زرکشان را آغاز کرده است. معدن طلای زرکشان در کوه زرکشان در ولسوالی مقر موقعیت دارد و یکی از بزرگترین معادن طلای تثبیت شده افغانستان به شمار می رود.

 

یکی از متنفذین ولسوالی مقر می گوید که حاجی محمد از دو سال بدینسو از زمانیکه قوماندان امنیه مقر است، استخراج خودسرانه طلا را از کوه زرکشان شروع کرده و آنها را به پاکستان انتقال می دهد. استخراج غیرقانونی طلا ظاهرا به نام طالبان انجام می شود؛ اما به گفته مسئولین محلی ولایت غزنی و باشندگان مقر، «قوماندان امنیه غزنی در همدستی با طالبان با کمک تکنیسین های پاکستانی طلای زرکشان را استخراج و به پاکستان انتقال می دهند».

یک منبع حکومتی از ولایت غزنی می گوید که این شبکه با کمک تکنیسین های پاکستانی طلای زرکشان را به گونه مرتب استخراج می کند و به پاکستان منتقل می کنند. به گفته وی، بار بار این قضیه از طریق امنیت ملی راپور داده شده و گزارش آن از طرف حکومت محلی غزنی به شورای امنیت ملی ارائه شده است. شورای امنیت ملی چند بار به موسی خان اکبرزاده والی سابق غزنی دستور توقف استخراج غیرقانونی طلای زرکشان را داده است؛ اما والی سابق غزنی هیچگاه عملا جلو آن را نگرفته است.

به گفته این مسئول حکومتی غزنی، حاجی محمد در کنار استخراج غیرقانونی طلای زرکشان، در قاچاق چوب چارتراش، سنگ های قیمتی و مواد مخدر نیز دست دارد.

یکی از متنفذین ولسوالی مقر می گوید که تمام موترهای چوب چارتراش که از ولایت های شرق افغانستان به مقصد پاکستان قاچاق می شود، در هوتلی بنام هوتل سلطان توقف کرده و چوب های چارتراش به موترهای دیگر بار شده و از راه ناوه به سمت پاکستان انتقال می دهند. وی می گوید همان موترهایی که از پاکستان سلاح و مهمات طالبان و داعش و نیز مواد منفجره می آورد، در هوتل سلطان چوب چارتراش بار کرده و از راه ناوه به سمت پاکستان انتقال می دهند.

به گفته این باشنده مقر، کسی بنام حاجی رییس، که رییس ترانسپورت بازار مقر و از اقارب نزدیک حاجی محمد می باشد، در «هوتل سلطان» این نقل و انتقالات را انجام می دهد. به گفته وی، تجمع اصلی تمام باندهای مافیایی قاچاق از طلای زرکشان گرفته، تا چوب چارتراش، مواد مخدر و سنگ های قیمتی در هوتل سلطان است که مربوط حاجی رییس، رییس ترانسپورت مقر و از شرکا و اقارب نزدیک حاجی محمد می باشد.

received_1495225137449027

افزایش قتل و دزدی در بازار مقر

شورای اجتماعی ولسوالی مقر در شکایت رسمی ای که به قوماندانی امنیه غزنی و شورای ولایتی مطرح کرده، به هشت مورد قتل و چندین مورد دزدی اشاره کرده که همه در حوزه مرکز ولسوالی مقر که تحت کنترل پولیس می باشد اتفاق افتاده است. به گفته شورای اجتماعی ولسوالی مقر در سه حوزه این ولسوالی که تحت کنترل طالبان و پولیس محلی می باشد، امنیت است اما در حوزه مرکز مقر که تحت کنترل پولیس ملی می باشد در مدت دو و نیم سالی که حاجی محمد به صفت قوماندان امنیه این ولسوالی آمده، موارد قتل و دزدی به شدت افزایش یافته است.

باشندگان مقر می گویند که حاجی محمدعملا از قاتلین و دزدان حمایت می نماید. آنها در شکایت رسمی اش گفته است که دو نفر از بادیگارد های وی شهروندان پاکستان می باشند و نیز یکی دیگر از بادیگارد های وی که متهم به قتل است، تحت جلب دادستانی می باشد اما حاجی محمد وی را به دادستانی حاضر نکرده است.

اخازی های غیرقانونی و احداث پوسته های غیرقانونی در مسیر راه جاغوری – گیلان

شورای اجتماعی ولسوالی مقر می گوید که قوماندان امنیه مقر دو پوسته پولیس را در دو سر بازار مقر مستقر کرده و آنها از موترهای باربری اخازی می کنند. آنها می گویند که محصول تمام ترانزیت قاچاق در هوتلی بنام سلطان که در بازار ولسوالی مقر موقعیت دارد، توسط شبکه حاجی محمد گرفته می شود و نیز ترانزیت قانونی و موترهای باربری در دو سوی بازار مجبور اند که به افراد حاجی محمد در این پوسته ها پول بدهند.

قوماندان امنیه مقر 500 هزار افغانی را سالانه از یک نفر فقط بخاطر اجازه فروش نصوار در بازار مقر می گیرد.

در همین حال یکی دیگر از متنفذین ولسوالی مقر می گوید که حاجی محمد یک پوسته پولیس محلی را در ولسوالی گیلان و در مسیر راه جاغوری – گیلان مستقر کرده و آنها از تمام موترهای مسافر بری و باربری اخازی می کنند. قوماندان این پوسته پولیس محلی باجه حاجی محمد بوده و به گفته متنفذین ولسوالی مقر، این پوسته و افراد آن در اختیار قوماندان امنیه مقر می باشد.

در عین حال یکی از مسئولین حکومتی ولایت غزنی می گوید که حاجی محمد یکی از کسانی است که در کار ساخت سرک جاغوری – گیلان مزاحمت خلق کرده و مانع آن می شود. به گفته وی، دو سال پیش موسسه آغا خان می خواست این سرک را پخته کند و یک شرکت سرک قرار داد ساخت آن را گرفته بود؛ اما حاجی محمد این شرکت را تهدید کرد و نهایتا آنها از ساخت این سرک انصراف داد. وی می گوید که حاجی محمد از خامه بودن سرک جاغوری – گیلان سود می برد و همیشه برای شرکت های که حاضر به ساخت این سرک می باشد، مزاحمت خلق کرده و آنها را تهدید می کند.

سرک جاغوری – گیلان تاکنون چند بار از سوی وزارت فواید عامه منظور گردیده و به داوطلبی رفته است؛ اما به دلیل مشکلات امنیتی یا شرکت ها حاضر به گرفتن این پروژه نشده و یا هم قبل از شروع کار به دلیل مشکلات امنیتی از کار آن انصراف داده است.

چه کسانی وی را حمایت می کند؟

متنفذین ولسوالی مقر می گوید که حاجی محمد از سوی زرور زاهد و موسی خان اکبرزاده قوماندان امنیه و والی پیشین غزنی حمایت می شود. آنها می گوید دو هفته پیش وقتی در پی شکایت مردم ولسوالی مقر، جنرال امرخیل قوماندان امنیه غزنی حاجی محمد را برکنار کرد، زرور زاهد از پکتیکا به غزنی آمده و سه روز بعدش دوباره حاجی محمد را به عنوان قوماندان امنیه ولسوالی مقر به وظیفه قبلی اش ابقا کرد.

یکی از مسئولین حکومتی ولایت غزنی نیز می گوید که موسی خان اکبرزاده والی پیشین غزنی از تمام کارها و برنامه های حاجی محمد آگاه بود؛ اما هیچگاه وی را از این اعمال بازنداشت. وی می گوید که موسی خان اکبرزاده با حاجی محمد شریک بود و در هماهنگی با او با طالبان و داعش همکاری می کرد.

2,386 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019