پنج شنبه 21 قوس، 1398

۷۰ پناهجوی اتیوپیایی در سواحل یمن غرق شدند

روز گذشته یک قایق حامل پناهجویان اتیوپیایی در تنگه باب المندب غرق شدند.  این پناهجویان که شمارش 70 تن اعلان شده همه شهروندان اتیپوپیا گفته شده که می خواستند برای زندگی بهتر به یمن مهاجرت کنند. وزارت داخله یمن یک شنبه شب (16 قوس) اعلام کرد که این قایق پناهجویان در نزدیکی تنگه آبی باب المندب در جنوب دریای سرخ واژگون شده است.

گفته می شود این قایق که بیش از ظرفیتش سرنشین داشته در دریا واژگون شده و هوای بد و امواج شدید سبب غرق این پناهجویان شده است. دریای طوفانی، هوای نامساعد و شمار بیش از حد ظرفیت سرنشینان این قایق، عوامل واژگونی آن گفته شده است. وزارت داخله یمن اعلان کرده که تمام سرنشینان این قایق غرق شده و تاکنون اجساد 21 پناهجو به ساحل منتقل شده است.

شمار چنین حوادث مرگ‌باری در منطقه افزایش یافته است. به نظر می‌رسد قاچاقچیان انسان با گرفتن پول از سرنشینان کشتی آن‌ها را عازم یمن کرده بودند. شمار بیش از اندازه سرنشینیان قایق یکی از دلایل غرق شدن کشتی بوده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) اعلام کرده که طی پنج سال گذشته نیم‌میلیون نفر از مردم شاخ آفریقا به دلیل فقر و جنگ از کشورهاشان گریخته‌اند. بیشتر این افراد شهروندان سه کشور اتیوپی، اریتره و سومالی بوده‌اند.

پناهجویان در قایق‌هایی که به هیچ‌وجه مناسب عبور از دریا نیستند به سوی شبه‌جزیره عربستان به حرکت درمی‌آیند. قاچاقچیان انسانی که این افراد را به این سفر مخاطره‌انگیز می‌فرستند، در کنار گرفتن پولی هنگفت قایق‌ها را بیش از حد از سرنشین پرمی‌کنند.

 

660 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019