پنج شنبه 21 قوس، 1398

جان کری: تا سه یا چهار ماه آینده به توافق اتمی با ایران خواهیم رسید

جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا می گوید که توافق برسر برنامه هسته ایران ظرف سه یا چهار ماه آینده امکان پذیر است. او گفته است که ایران به تعهدات توافق نامه ژنو پاینبند بوده و ابراز امیدواری کرد که توافق با  این کشور بر سربرنامه اتمی اش احتمال زود تر از مهلت تعیین شده رخ خواهد داد.

آقای کری این سخنان را در نشستی موسوم به “فوروم سبان” که از سوی لابی اسرائیل در واشنگتن برگزار شده است، با لابی های اسراییلی بیان کرد. وی گفت که توافق با ایران به نفع همه جهان، از جمله اسرائیل است. وزیر خارجه آمریکا گفت که هدف هیچ یک از طرفین، آخرین زمان ممکن در مهلت تعیین شده هفت ماهه نیست و تاکید کرد که در سه یا چهار ماه آینده یا حتا زود تر به توافق جامعه نهایی برسند.

جان کری تلاش کرده است که برخی چهره های اسرائیلی را که هم اکنون در واشنگتن به سر می برند، قانع کند که تواف اتمی با ایران به نفع همه جهان از جمله اسرائیل است.

وزیر خارجه‌ی آمریکا در این دیدار متذکر شد که توافق و ارتباط دیپلماتیک با ایران مانع از آن خواهد شد که ایران مخفیانه به فعالیت‌های مشکوکی ادامه دهد که می‌تواند منجر به ساخت سلاح اتمی شود.

کری اضافه کرد:« یک سال پیش ایران به سرعت ذخیره‌ی اورانیوم غنی‌سازی‌شده‌ی خود را افزایش می‌داد، پلوتونیوم می‌ساخت که برای سلاح اتمی ضروری است و به سرعت در مسیری نگران‌کننده پیش می‌رفت. امروز ایران به تمام بندهای توافقنامه‌ی ژنو متعهد است و همه‌ی قول‌های خود به جامعه‌ی بین‌المللی را عملی کرده است».

وزیر خارجه‌ی آمریکا در این نشست تاکید کرد که برای اولین‌بار در یک دهه‌ی گذشته پیشرفت ایران در مسیر فن‌آوری هسته‌ای “رو به جلو” نیست. او اضافه کرد:«از کجا می‌دانیم؟ چون حالا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امکان دسترسی مداوم و روزانه به بسیاری از تاسیسات و اسناد را دارد و بازرسان تایید می‌کنند که مسیر خطرناکی که منجر به ساخت سلاح اتمی می‌شود، متوقف شده است».

جان کری همچنین اضافه کرد که جامعه‌ی جهانی حالا “درک بسیار بهتری” از برنامه‌ی اتمی ایران دارد.

 

447 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019