جمعه 3 جولای، 2020

ناآرامی های تازه در پایتخت چچن

در نتیجه یورش گروه های مسلح بر چندین ایست بازرسی در شهر گروزنی پایتخت جمهوری خود مختار چچین، این شهر دچار هرج و مرج شده است.

شب گذشته چندین موتر مملو از مردان مسلح با یورش بر یک ایست بازرسی پولیس در این شهر، سه مامور پولیس این پوسته را کشتند و پوسته را به اتش کشیدند. این مهاجمان پس از به آتش کشیدن این پوسته بازرسی پولیس بر ساختمان یک موسسه انتشاراتی در شهر گروزنی حمله بردند و این ساختمان را اشغال کردند. گفته می شود این ساختمان در اختیار شورشیان مسلح قرار دارد و پولیس شهر گروزنی این ساختمان را در محاصره دارد. یک فیلم ویدیویی کوتاه که در شبکه های اجتماعی منتشر شده نشان می دهد که این ساختمان در آتش می سوزد و یک تانک به سوی آن شلیک می کند. هنوز از رقم دقیق این تلفات اطلاعاتی در دست نیست ولی گفته می شود که در این ساختمان شماری از افراد غیرنظامی نیز کشته و مجروح شده اند.

کمیته مقابله با تروریسم در مرکز گرونی وضعیت اظطراری اعلان کرده و نیروهای امنیتی در این منطقه مستقر اند.

این این در حالی است که قرار است ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در پایان امروز در مورد وضعیت چچین و برنامه های ده ساله اش برای این جمهوری خودمختار سخنرانی کند.

جمهوری مسلمان‌نشین چچن، از جمهوری‌های خودمختار روسیه در منطقه قفقاز، از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹ به تناوب دستخوش شورش استقلال‌طلبانه و درگیری نظامی شورشیان با نیروهای روسی بود در حالیکه حرکت جدایی‌طلبانه این سرزمین که به تدریج تحت تاثیر گروه‌های اسلامگرای تندرو قرار گرفته بود. ناآرامی چچن در سال‌های بعد باعث ناامنی در نقاط مختلف روسیه شد.

جنگ داخلی چچن سرانجام به شدت توسط ارتش روسیه سرکوب شد اما در سال های بعد، اقدامات خشونت آمیز گروه‌های چچنی در این جمهوری و سایر مناطق روسیه ادامه یافت که واکنش شدید دولت روسیه را در پی داشت. با اینهمه، طی چند سال اخیر، آرامش نسبی در چچن برقرار بوده و به همین دلیل، واقعه اخیر باعث نگرانی در مورد از سرگیری تنش در این جمهوری و سرایت ناامنی به سایر نقاط روسیه شده است.

خبرگزاری مرکزی - © 2020