شنبه 1 ثور، 1397

هند در بندر چابهار ۱۵۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری می‌کند

بندر چابهار

نارندرا مودی، نخست وزیر هند می‌گوید که کشورش به زودی 150 میلیون دلار امریکایی را برای بالا بردن ظرفیت بندر چابهار در ایران سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

همچنان روز گذشته در نشست کابینه هند، روی این مسئله توافق صورت گرفته است.

مقام‌های وزارت تجارت و صنایع افغانستان با استقبال از این اقدام هند گفته اند، عملی شدن پروژه بندر چابهار به نفع افغانستان و کشورهای منطقه است.

مسافر قوقندی، سخنگوی این وزارت گفت، بالا بردن ظرفیت بندر چابهار باعث رشد اقتصادی افغانستان خواهد شد و همچنان کشورهای منطقه را باهم وصل می‌کند.

سخنگوی وزارت تجارت افزود، با ساختن تاسیسات نو در بندر چابهار، سطح تجارت افغانستان، هند و آسیای میانه گسترده می‌شود.

بحث روی استفاده از بندر چابهار میان افغانستان، ایران و هند از چند سال به این طرف ادامه دارد. اخیراً در سفر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی به ایران روی این مسئله با مقام‌های این کشور بحث و توافق‌های صورت گرفت.

مقام‌های ایرانی تعهد کرده بودند که سهولت‌های خوب را برای سرمایه‌گذاری تاجران افغان در بندر چابهار فراهم خواهند کرد.

همچنان عبدالله در سفرش به هند در مورد استفاده از بندر چابهار با مقامات این کشور گفت‌وگو کرد. هند تعهد کرد که برای توسعه بندر چابهار با تهران همکاری مالی می کند.

بندر چابهار، در شهر جنوبی ولایت سیستان ایران است که در کنار دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد. لنگرگاه این بندر قابلیت پهلوگیری کشتی‌های بزرگ تجاری جهان را دارد و از مناطق مهم تجاری ایران محسوب می‌شود.

این بندر برای برخی کشورهای آسیای میانه محصور به خشکه از جمله افغانستان برای تجارت از اهمیت بالای برخوردار است. همچنان ساخت این بندر می‌تواند وابستگی افغانستان به بندر کراچی پاکستان را کاهش دهد.

گفته می شود که دولت پاکستان همواره از بندر کراچی به عنوان ابزار فشار بالای افغانستان استفاده می کند. اکنون اکثر محصولات تجاراتی افغانستان از بندر کراچی به کشورهای خارجی صادر می‌شود.

مقام های حکومتی افغانستان پیش از این ابراز امیدواری کرده بودند که با سرمایه‌گذاری هند در بندر چابهار، اتکای این کشور به تجارت با پاکستان نسب به گذشته کمتر شود.

آدرس کوتاه این مطلب:
http://markazipress.com/?p=20997

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگزاری مرکزی - © 2018