دوشنبه 4 سرطان، 1397

نی: رئیس جمهور غنی باید از خبرنگاران معذرت بخواهد

غنی پوپولیست

نی یا حمایت کننده رسانه‎های آزاد افغانستان از رئیس جمهور غنی خواسته است تا بخاطر عدم اجازه تصویربرداری به خبرنگاران در جریان سفر قندهار، از خبرنگاران معذرت بخواهد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، در اعلامیه نشرشده در سایت دفتر «نی» آمده است: «در پی سفر روز دوشنبه(۲۱ جوزا/ ۱۱ جون) رییس جمهور غنی به قندهار، شماری از خبرنگاران محلی این ولایت گزارش دادند که خبرنگاران را هفت ساعت قبل برای پوشش سخنرانی رییس جمهور خواسته بودند، اما پس از رسیدن آقای غنی گروه مطبوعاتی ارگ و محافظان خاص رییس جمهور به خبرنگاران اجازه تصویر برداری و پوشش سخنرانی رییس جمهور را ندادند.»

در ادامه اعلامیه آمده است که خبرنگاران محلی قندهار این برخورد ارگ را بی‌احترامی و اهانت به جامعه خبرنگاری دانسته و خواهان اعاده حیثیت شده اند.

این در حالی است که در واکنش به اعتراض خبرنگاران قندهار، ارگ ریاست جمهوری گفته است: «هیات امنای خرقه مبارک از هرنوع تصویر برداری معذرت خواستند». اما خبرنگاران قندهار می‌گویند قبل از این هیچ ممانعتی برای تصویربرداری از خرقه مبارک وجود نداشت.

دفتر حمایت از رسانه‌های آزاد در افغانستان گفته است که عکس های منتشر شده از سخنرانی رییس جمهور در خرقه مبارک، نشان می‌دهد که برای تصویر برداران شخصی رییس جمهور ممانعت وجود نداشته است، و این مورد با آنچه ارگ ریاست جمهوری مبنی بر اجازه ندادن از سوی امنای خرقه مبارک می‌گوید در تضاد است.

دفتر «نی» به ابن باور است که بر اساس قانون هیچ شخص و نهادی حق ندارد مانع تصویر برداری خبرنگاران و رسانه‌ها شود.

عبدالمجیب خلوتگر، رییس دفتر نی می‌گوید: «هیچ نهادی حق ندارد مانع دسترسی به اطلاعات به شمول تصویر‌برداری رسانه‌ها و خبرنگاران شود، در صورتی که هیات امنایِ خرقه مبارک در مورد قانون دسترسی به اطلاعات و حق دسترسی شهروندان به اطلاعات نمی‌دانستند، رییس جمهور و گروه مطبوعاتی‌اش به احتمال زیاد میدانستند و نباید دست به یک عمل غیرقانونی می‌زدند.»

اعلامیه افزوده است: «نی از ارگ ریاست جمهوری می‌خواهد در این مورد وضاحت بدهد و نسبت به اهانتی که بر خبرنگاران قندهار شده است باید معذرت بخواهد.»

آدرس کوتاه این مطلب:
http://markazipress.com/?p=48897

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگزاری مرکزی - © 2018