دوشنبه 4 سرطان، 1397

نیورک تایمز: رئیس جمهور غنی برای طالبان تجهیزات نظامی و پول نقد فراهم می کند

غنی و طالبان

یک روزنامه مشهور پاکستانی به نقل از منابعی نوشته است که رئیس جمهور غنی به شاخه جنگ‎جویان طالب به رهبری ملا رسول پول نقد و تجهیزات نظامی داده تهیه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، نیویارک تایمز اعلام کرده‌ است که دولت اشرف ‌غنی از جناح خاصی از افراد طالبان حمایت می‌کند.

این گزارش می نگارد که آمریکا بودجه‌ای را برای کمک به افغانستان اختصاص داده که این بودجه به صورت کامل صرف حمایت از این شاخه از گروه طالبان شده است.

این منابع می‌گویند گروه «ملا رسول» که بعد از مرگ ملا عمر از گروه طالبان جدا شده است از دولت افغانستان سلاح و پول نقد کمک دریافت کرده است.

پس از انتشار خبر مرگ ملا عمر، افرادی مانند ملا رسول و ملا عبدالمنان نیازی به مخالفت با ملا اختر منصور پرداخته و از این گروه جدا شدند.

پس از چند ماه ملا رسول و برخی افرادش در مقابل دوربین شبکه بی‌بی‌سی درولایت فراه در غرب کشور اعلام موجودیت کرده و به گونه‌ای فعالیت خود را آغاز کردند.

افراد ملا اختر منصور از همان روزهای ابتدایی مخالفت خود را با گروه جدید اعلام داشته و علیه ان‌ها دست به اقدام نظامی زدند که ولسوالی شیندند ولایت هرات کانون این درگیری‎ها بود.

ملا ننگیالی از افراد ملا رسول در ولسوالی شیندند از ملا صمد که به طرفداری ملا اختر عملیات کرده بود به شدت شکست خورد و به دولت تسلیم شد.

ملا ننگیالی که ارتباط نزدیکی با گروه ملا رسول دارد در زمانی که افراد داعش در افغانستان حضور پیدا کردند به انها پیوست و با حمایت وی این گروه ترورریستی اقداماتی را در غرب افغانستان انجام داد.

برخی منابع محلی در ولایت هرات می‌گویند افراد داعش با حمایت افراد ملا رسول از جمله ملا ننگیالی در غرب غرب کشور پناه گرفته بودند.

آدرس کوتاه این مطلب:
http://markazipress.com/?p=48917

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگزاری مرکزی - © 2018