پنج شنبه 31 جوزا، 1397

نارندرا مودی نخست وزیر هند به کابل سفر می‌کند

نارندرا مودی

شماری از رسانه‌های هندی امروز یکشنبه گزارش داده‌اند، نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور در آینده نزدیک در یک سفر رسمی وارد کابل پایتخت افغانستان می‌شود.

بر اساس این گزارش‌ها، وی در این سفر تا ده روز آینده علاوه بر افتتاح ساختمان جدید شورای ملی افغانستان در دارالامان کابل، با اشرف غنی و رییس اجرایی این کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

رسانه های هندی هدف از سفر مودی به کابل را گسترش مناسبات دو کشور و گفتگو با مقام های دولت افغانستان عنوان کرده اند.

قرار است در این سفر نخست وزیر هند با رییس جمهور محمد اشرف غنی دیدار نماید و نیز پارلمان جدید افغانستان را که به کمک دولت هند ساخته شده است را نیز افتتاح نماید.

گفته می شود نخست وزیر هند در این سفر کمک های جدید کشورش را به افغانستان نیز اعلام می کند.

سفر نخست وزیرهند به کابل در شرایطی صورت می گیرد که براساس برخی گزارش ها پاکستان اخیرا خواست های مشخصی از جمله محدود کردن نفوذ و فعالیت های هند در افغانستان را از دولت کابل مطرح کرده است.

براساس این گزارش ها در سفر اخیر رییس جمهور غنی به پاکستان، اسلام آباد یک فهرست از خواسته های شان را از دولت افغانستان به رییس جمهور غنی داده که در آن بستن کنسولگری هند در جلال آباد و قندهار و نیز محدود کردن نفوذ هند در افغانستان نیز شامل آن می باشد.

پیش از این محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان نیز به منظور جلب کمک های نظامی آن کشور به دهلی نو رفته بود و با مقام های هندی برای کمک های نظامی به افغانستان گفتگو کرده بود.

آقای اتمر در این سفر دعوت رییس جمهور غنی به نارندرا مودی نخست وزیر هند برای سفر به کابل را نیز به آقای مودی برده بود.

هند اخیرا وعده شده است که کمک های نظامی به افغانستان ارائه می کند. پیش از این دولت هند وعده داده بود که چهار فروند هیلکوپتر روسی نوع mi-25 را به دولت افغانستان کمک می کند.

آدرس کوتاه این مطلب:
http://markazipress.com/?p=18130

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگزاری مرکزی - © 2018