شنبه 1 ثور، 1397

مرگ؛ ارمغان دور باطل برای مردم افغانستان

1581262

نویسنده: یوسف نیکزاد

وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‎ای خبر همکاری این کشور با گروه‎های شورشی در افغانستان را که اخیراً در روزنامه انگلیسی «تایمز» در لندن نشر شد را رد نموده، گفته است که غربی‎ها شکست خود در افغانستان را با چنین روش‎های توجیهه می‎کنند. وزارت خارجه روسیه با اسناد به اظهارات تعداد از نمایندگان پارلمان افغانستان مبنی بر پروازهای مشکوک چرخبال‎های ناشناس بر مناطق تحت کنترول داعش در ننگرهار و شمال افغانستان به مسئولین روزنامه تایمز توصیه نموده است که بجای پخش اخبار توطیه آمیز علیه روسیه به این پروازهای مشکوک پرداخته و حمایت انگلیسی‎ها از داعش را پرده زدایی نماید. شاید ادعای روزنامه تایمز مبنی بر حمایت 2.5ملیون دالری روسیه به طالبان درست باشد و ادعای وزارت خارجه روسیه مبنی بر حمایت بالگردهای انگلیسی از داعش نیز محتمل است. انگیزه این دو کشور از حمایت دشمنان مردم افغانستان نیز مشخص است. با ورق زدن اولین برگ‎های کتاب تاریخ معاصر افغانستان انگیزه هر دو کشور برای حمایت از طالب و داعش در افغانستان مشخص می‎شود.

روزگاری پدران ما هزاران روسی و انگلیسی را در این کشور کشته و اسیر کرده‎اند. حتی اگر فرض بر این باشد که آن‎ها حالا هیچ هدف سیاسی_اقتصادی را در افغانستان تعقیب نمی کنند که خیلی فرض غیر محتملی هم است، بازهم انتقام گیری آن‎ها از مردم افغانستان منطقی ترین فرض برای حمایت آن‎ها از شورشیان طالب و داعش در افغانستان است. حمایت آن‎ها از قاتلین مردم افغانستان مشخص و حل شده است. در این مورد به نظر نگارنده جای حرفی باقی نیست. آنچه قابل تأمل است اینست که حالا مردم افغانستان چون گذشته، حکومت و رهبران بر خواسته از متن مردم و برای مردم ندارند.

رهبران ما در طول سه دهه گذشته نتوانستند خواسته‎های مردم خود را متحقق کنند. هم در میدان جنگ فریب سازمان‎های استخباراتی را خوردند و هم در میدان مذاکره و سیاست مغلوب فرستادگان سازمان‎های استخباراتی شدند. سازمان‎های که روزگاری سخت‎ترین شرایط را در افغانستان داشته‎اند و بدترین خاطرات را از مواجهه با مردمان این سرزمین در حافظه تاریخی شان ثبت نموده‎اند. اینکه چرا ما به چنین روزگاری افتاده‎ایم که بهار پیروزی‎های پی‎هم و غرور آفرین ما به خزان سرد، بی‎رمق و خون آلودی مبدل گشته است فرض‎های متعددی برای آن متصور است. یکی از شایع ترین این احتمالات، بی سوادی و نا کار آمدی رهبران سیاسی_نظامی ما در سه دهه گذشته بوده است. مبشران این فرض شکست مردم افغانستان و وضعیت حاکم بر شرایط حال را در بی سوادی و نبود رهبران ورزیده برای هدایت مردم افغانستان در مسیر توفیق و زندگی بهتر توجیهه می‎کنند. بی‎گمان، دخالت سازمان‎های استخباراتی عقده‎مند و آسیب دیده از مردم ما نیز فرض قوی دیگری برای توجیهه شرایط سختی که اکنون روزانه جان ده‎ها هموطن ما را می‎ستانند، می‎تواند باشد.

هر دو فرض فوق در کنار عوامل متعدد دیگر، مردم ما را به دور باطلی گیر انداخته‎اند که عبور از آن هزینه سنگینی برای مردم افغانستان دارد. هزینه‎ای را که روس‎ها و انگلیسی‎ها برای خروج از افغانستان پرداخته‎اند، حالا در این دور باطل ما را به بازپرداخت آن ناگزیر کرده‎اند. در شرایطی که دشمنان دیروز ما عنان دولت‎سازی در افغانستان را بردوش می‎کشند و مزد و نان سرباز ما را می‎پردازند، بدیهی است که رهبران بی‎سواد ما را در عالم ناگزیری یا با پول ویا هم با زور منزوی و مجبور به سکوت می‎کنند. بدین‎سان با خلق دور باطل(دولت نامشروع و نا آشنا با متن مردم) کینه‎های تاریخی‎شان از مردم افغانستان را تلافی کنند.

نوع نظام افغانستان در کمتر از دو دهه گذشته جمهوری اساس گذاری شده است؛ آن‎هم رادیکال‎ترین نوع از انواع جمهوری‎ها. دور باطل حاضر محصول همین نظامی است که پایه‎های آن با فریب، تزویر و باج‎دهی گذاشته شده است. پارلمان نامشروع، رئیس جمهوری نا مشروع و قضای نامشروع با معیارهای دموکراتیک قابل توجیهه نیست. این شرایط از افغانستان دور باطلی ساخته است که در آن، نه مزایای جمهوری دموکراتیک یافت می‎شود. نه اقتدار شاهانه متبلور است و نه هم در فضای ایجاد شده مردم افغانستان می‎توانند کاری را انجام دهند. ابتکار عمل از دست مردم و رهبران کم‎ظرفیت افغانستان خارج است. تصامیم در مورد این ملت و سرنوشت آن‎ها که روزگاری نماد غرور و غیرت بودند حالا در دهلیزهای استخباراتی گرفته می‎شود.

ظهور طالب، داعش و ده‎ها گروه شورشی دیگر محصول همین دور باطلی است که به هدف مچاله کردن و درهم فشردن غرور،‌ عزت و اقتدار تاریخی مردم افغانستان سازماندهی شده‎اند. مردم را به خاک و خون می‎کشند و با مصادره اختیارات جمعی آن‎ها،‌ مرگ را برای آن‎ها به ارمغان آورده‎اند. ظهور و عفول همین گروه‎ها است که حضور بی‎رحم ترین سازمان‎های جاسوسی جهان را در افغانستان حفظ نموده و سلطه آن‎ها را بر شانه‎های خسته‎ی مردم مظلوم این مرز و بوم تضمین نموده‎اند. تجارت سیاه به راه‎انداخته‎اند. با کشیدن شیره جان مردم و ریختن خون هزاران انسان افغانستانی، جنگ تریاک به راه‎انداخته اند و شیره خاک افغانستان را کشیده می‎برند.

به خاک و خونه کشیده شدن افغان‎ها در این مقطع تاریخی چیزی نیست جز محصول همین دور باطل،‌ اقتدار مصادره شده و اختیارات گرفته شده از بومیان این سرزمین و سپردن آن بدست افراد فرصت طلبی که منافع خود را به ریختن خون هم‎وطنان شان توسط دست پروردگان متجاوزان در این مقطع تاریخی گره زده‎اند.

 

آدرس کوتاه این مطلب:
http://markazipress.com/?p=37963

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگزاری مرکزی - © 2018