دوشنبه 4 سرطان، 1397

سازمان ملل خواستار محاکمه نظامیان اسرائیلی شد

نوار غزه

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد بر ضرورت محاکمه نظاميان اسرائیل که معترضان غیرنظامی فلسطینی در نوار غزه را به عمد مى‎كشند، تاكيد كرد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز طی بیانیه‌ای بر ضرورت محاکمه نظاميان اسرائیل که معترضان غیرنظامی فلسطینی در راهپیمایی مسالمت آمیز «بازگشت بزرگ» در مرز نوار غزه با اسرائیل را هدف قراداده و به عمد مى‎كشند، تاكيد كرد.

این نهاد سازمان ملل همچنین خواستار توقف قتل و کشتار فلسطینیان در غزه و خودداری نظامیان اسرائيل از بکارگیری زور و قدرت بی‌رویه علیه آن‎ها و بازخواست و مجازات عاملان شهادت فلسطینیان در جریان این راه پیمایی‌ها شد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در این بیانیه، تیراندازی نظامیان اسرائيل به سمت شرکت‌کنندگان در تظاهرات «بازگشت بزرگ» در نوار مرزی غزه که به شهادت42  فلسطینی و جراحت 5500 نفر دیگر منجر شده است، را محکوم کرده و آن را نقض آشکار کنوانسیون چهارم ژنو دانسته است.

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز در واکنش به استفاده نیروهای امنیتی اسرائیل از زور بیش از حد در برخورد با معترضان فلسطینی اعلام کرد: «هر هفته شاهد وقوع موارد استفاده از نیروی مرگبار علیه تظاهرکنندگان غیرنظامی می شویم.»

وی درباره شهادت محمد ایوب، یک نوجوان 14 ساله فلسطینی که به ضرب گلوله‎ی یک تک تیرانداز اسرائیلی در راهپیمایی بازگشت بزرگ به شهادت رسیده بود اظهار داشت: «تصاویر لحظاتی از کشته‎شدن یک نوجوان فلسطینی حین فرار از نیروهای امنیتی اسرائیل بسیار تکان دهنده است.»

آدرس کوتاه این مطلب:
http://markazipress.com/?p=47823

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگزاری مرکزی - © 2018