دوشنبه 4 سرطان، 1397

داکتر مهدوی: رییس جمهور و شورای امنیت می خواهند انتخابات را مهندسی کنند

مهدوی-1-413x300

داکتر جعفر مهدوی نماینده مردم در مجلس نمایندگان به مهندسی انتخابات توسط رئیس جمهور و شورای امینت ملی هشدار داده می‎گوید، جلو مداخلات حکومت در کار کمیسیون مستقل انتخابات باید گرفته شود و دیگر مردم و پارلمان زیر بار انتخابات توأم با تقلب که کشور را به سمت بحران ببرد، نخواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، پس از آن‌که یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات از دخالت‌های آشکار رئیس‌جمهور غنی در کار کمیسیون پرده برداشت، شماری از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند، پارلمان باید از مداخلات ارگ و شورای امنیت جلوگیری کند.

داکتر جعفر مهدوی، نماینده مردم کابل و رهبر حزب ملت افغانستان دیروز چهارشنبه (۲ جوزا) در نشست عمومی مجلس نمایندگان گفت: «رئیس‌جمهور و شورای امنیت با مداخله در کار کمیسیون تلاش می‌کنند تا انتخابات آینده را مهندسی نمایند.»

نماینده مردم کابل در ولسی‎جرگه افزود، مردم و پارلمان دیگر زیر بار انتخابات توأم با تقلب که کشور را به سمت بحران ببرد، نخواهد رفت. وی، مداخلات ریاست جمهوری در کار کمیسیون را برای مردم پذیرفتنی نمی‌داند و از اعضای پارلمان خواست تا جلو این کار ارگ و شورای امنیت را بگیرند.

دبیرکل حزب ملت افغانستان تصریح کرد: «تعینات مقامات نظامی و ملکی به مداخله ریاست جمهوری و شورای امنیت صورت می‌گیرد تا بتوانند تقلب را در انتخابات آینده را رقم بزنند. ملت افغانستان دیگر به انتخابات پر تقلب، حکومت و پارلمانی که در نتیجه تقلب یک حلقه خاص در ارگ ریاست جمهوری به وجود خواهد آمد هرگز تن نخواهد داد. وظیفه پارلمان است تا آخرین روز کاری اش از آراء و اراده مردم حفاظت کند و جلو مداخلات و تلاش ارگ برای مهندسی انتخابات آینده را بگیرد.»

معاذالله دولتی، معاون مالی و اداری کمیسیون مستقل انتخابات در گفتمان تلویزیونی در یکی از رسانه‌های داخلی گفته است پس از آن که او و سه عضو دیگر کمیسیون با برچسپ زدن بر کاپی تذکره‌ها مخالفت کردند، رئیس‌جمهور غنی در نشستی از آنها خواسته است که از سمت‌شان استعفاء کنند.

به گفته داکتر مهدوی، اختلافات برخی کمیشنران با ارگ بر سر برچسپ زدن به کاپی تذکره‌ها بخش کوچکی از دخالت‎های ریاست جمهوری و شورای امنیت در کار کمیسیون است.

درهمین حال برخی دیگر اعضای مجلس نمایندگان مدعی‌‎اند که حکومت تلاش دارد تا از طریق مهندسی سازی انتخابات نمایندگان دلخواه‌اش را به پارلمان بفرستد.

لالی حمیدزی، نماینده مردم قندهار در این رابطه گفت: «۴ میلیون تذکره جعلی از سوی حکومت توزیع شده تا بتواند در دور بعدی نمایندگان مورد نظرش را وارد پارلمان نماید.»

به گفته او، تا هنوز ۲۶ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند، اما کمیسیون ارقام ثبت نام شوندگان را ۲ میلیون نفر اعلام کرده است که این رقم زمینه تقلب گسترده را فراهم می‌کند.

عبدالرحمان رحمانی، نماینده مردم بلخ می‌گوید، استیکر و تذکره از سوی کارمندان کمیسیون و اداره ثبت‌واحوال نفوس به فروش می‌رسد.

وی افزود: «اسنادی وجود دارد که در بعضی ولایات از یک هزار گرفته تا سه هزار تذکره به گونه غیابی در دسترس یک تعدادی از نمایندگان قرار گرفته و شماره مسلسل استیکر نیز از سوی کارمندان کمیسیون به این افراد اختصاص داده شده است.»

شمار دیگری از نمایندگان از مسدود بودن مراکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان و توزیع تذکره در ولسوالی‌ها انتقاد کرده می‌گویند، حکومت به بهانه ناامنی برخی از این مراکز را مسدود کرده است.

براساس تقویم انتخاباتی، کمیسیون پس از سه سال تأخیر، ۲۸ ماه میزان را روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها تعیین کرده است. مجلس نمایندگان در پیوند به مشکلات در روند توزیع تذکره و ثبت‌نام رأی‌دهندگان، مسئولان کمیسیون و اداره ثبت‌واحوال نفوس را به روز شنبه هفته آینده برای پاسخگویی به پرسش‌های نمایندگان به مجلس فراخوانده است.

آدرس کوتاه این مطلب:
http://markazipress.com/?p=48490

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگزاری مرکزی - © 2018