دوشنبه 4 سرطان، 1397

داكتر مهدوي: دشت برچي از پلان آبرساني «بند شاه توت» حذف شده است

Untitled-1

داکتر جعفر مهدوی نماینده مردم کابل در ولسی جرگه با انتقاد از وجود تبعیض گسترده و افسار گسیخته در اداره عمومی آبرسانی می‎گوید که این اداره، دشت برچی را از پلان آبرسانی «بند شاه توت» حذف کرده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، دیروز شنبه(12 جوزا) داکتر جعفر مهدوی نماینده مردم کابل در ولسی‎جرگه و دبیرکل حزب ملت افغانستان در اجلاس عمومی مجلس نمایندگان با بیان این‎که در سکتورهای آبرسانی کشور فساد اداری گسترده وجود دارد بیان داشت که تبعیض بسیار گسترده و افسار گسیخته در اداره ریاست عمومی آبرسانی وجود دارد.

وی با بیان این‎که اداره ریاست عمومی آبرسانی در حق مردم غرب کابل و دشت برچی با حذف این ساحات از پلان آبرسانی «بند شاه توت» تبعیض روا داشته است افزود: «به اسنادی دست یافته ایم که نشان می‎دهد متاسفانه بند شاه توت نواحی جنوب کابل را تحت پلان گرفته و نواحی غرب کابل و بطور مشخص دشت برچی که بیش از دو میلیون جمعیت متراکم و فشرده دارد را از پروژه خارج ساخته شده است.»22viber image

نماینده مردم کابل در مجلس نمایندگان می‎گوید، پس بررسی‎هایی که صورت گرفت، جمع بندی تمام کارشناسان این بود که برای اصلاح وضعیت آب آشامیدنی شهر کابل باید از بندهای آب‎گردان استفاده شود؛ به همین دلیل بند «شاه و عروس» برای آبرسانی به شمال و مرکز کابل در نظر گرفته شد و پروژه سنگینی برای آن  روی دست گرفته شد، و همچنان فیصله شد که از «بند شاه توت» برای آبرسانی در ساحات جنوب و غرب کابل استفاده شود.

وی تصریح کرد که وجود فساد و تبعیض و اعمال تعصب ازسوی ریاست عمومی آّبرسانی علیه باشندگان غرب کابل و مخصوصا ساحات دشت برچی باعث شده است که این ساحات از پلان آبرسانی توسط  «بند شاه توت» خارج شود.
دبیرکل حزب ملت افغانستان افزود: «امروز در مناطق کمپنی و منطقه ریگرشن در غرب کابل چاه‎های عمیق به گونه غیرقانونی و باتوجه به فساد گسترده‎ای که در ریاست عمومی آبرسانی است حفر شده و آب مناطق غرب کابل به شمال و مرکز کابل انتقال پیدا می‎کند.»

وی بیان داشت که مردم غرب کابل بخاطر حفر چاه‎های عمیق غیر قانونی ازسوی مافیا در تبانی با مسئولان فساد پیشه‎ی اداره ریاست عمومی آبرسانی از داشتن آب صحی آشامیدنی محروم شده‎اند.

نماینده مردم کابل در مجلس نمایندگان شیوع بیماری‎های گوناگون در غرب کابل را که داکتران کشور قادر به تشخیص و تداوی آن‎ها نیست را بخاطر وجود آب‎های آلوده دانسته و مافیای آبرسانی و مسئولان فاسد اداره ریاست عمومی آبرسانی را مسئول آن می‎داند.
دبیر کل حزب ملت افغانستان با بیان این‎که تحقیقات اخیر نشان می‎دهد که 80% آب‎های غرب کابل آلوده است از پارلمان کشور خواست که در این مورد بی‎تفاوتی اختیار نکرده و برای حل این مشکل مردم تصامیم جدی را اتخاذ نمایند تا به این وضعیت غیر انسانی و فاجعه‎بار نقطه پایان گذاشته شود.

این در حالی است که زمستان سال گذشته نیز بندهای آبگردان ولایات بامیان، دایکندی و غور از سند بودجه سال 1397 توسط حکومت حذف گردیده بود که انتقادهای شدید نمایندگان مردم در ولسی‎جرگه را بر انگیخته بود.

آدرس کوتاه این مطلب:
http://markazipress.com/?p=48781

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگزاری مرکزی - © 2018