پنج شنبه 31 جوزا، 1397

خانه آزادی افغانستان: بیش از ۱ میلیون و ۲ صد هزار جریب زمین در افغانستان غضب شده است

خانه آزادی افغانستان

یک نهاد پژوهشی در کابل از آمار تکاندهنده غضب زمین و ملکیت های دولتی از سوی 150000 افراد زور مند و برخی نهادها در ولایات مختلف افغانستان خبر داده است.

خانه آزادی افغانستان در یک گزارش تحقیقی تازه که امروز یکشنبه 2 حوت منتشر شد، گفته است که تاکنون یک میلیون و دو صد و نود و هفت هزار جریب زمین در 34 ولایت کشور از سوی زورمندان غضب شده است.

مسئولین این نهاد پژوهشی گفته اند که این گزارش را براساس اسناد معتبر ادارات مختلف دولتی و نیز مصاحبه با چندین نهادها معتبر دولتی و غیر دولتی تهیه کرده و در سه فصل و 100 صفحه منتشر کرده اند.

خانه آزادی گفته است که براساس یافته های آنها تاکنون در 1297000 جریب زمین در سراسر کشور غضب شده؛ اما گفته است که مشاورین ریاست جمهوری که در زمان حامدکرزی در مورد زمین های غضب شده تحقیق کرده بودند، در گزارش خود این رقم را به 4.5 میلیون جریب گزارش داده است.

در این گزارش آمده است که افراد زورمند، شماری از مسئولین دولتی، برخی صاحبان شهرک ها، و عده ای از ارگان های دولتی در غضب زمین های دولتی در ولایات مختلف افغانستان دست داشته اند.

در این گزارش آمده است که از مجموع زمین های غضب شده، 986334 جریب زمین توسط 15831 تن، 262537 جریب زمین توسط مالکان 355 شهرک و 30829 جریب زمین دیگر توسط 139 ارگان دولتی در 34 ولایت افغانستان غضب شده اند.

این گزارش نشان می دهد که بیشترین زمین های دولتی در ولایت های کابل، هرات، بلخ، کندهار، ننگهار، کندز، کاپیسا، بغلان، تخار، نیمروز، خوست، لوگر و غزنی غضب شده اند.

براساس این گزارش، زمین های غضب شده در سراسر افغانستان، علاوه بر زمین های سفید، شماری از شهرک های معلمین، آموزگاران و شهرک های صنعتی را نیز شامل می باشند. در این گزارش آمده است که زورمندان هزاران جریب زمین مربوط به مساجد، معار، کودکستان ها، سینما ها و قبرستان را ها نیز غضب کرده اند.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که طی چند سال گذشته، حدود 10 هزار جلد دوسیه غصب زمین، ملکیت و جایدادهای دولتی از کابل و ولایت‌های مختلف که تمیز طلب بوده به اداره عمومی قضایای دولت رسیده است.

این تعداد دوسیه‌ها، تنها دوسیه‌های ولایت کابل و آن‌عده دوسیه‌های ولایت‌ها است که تمیز طلب شده و به کابل فرستاده شده است. دوسیه‌های که در ولایت‌ها فیصله و به آن رسیدگی شده‌اند، شامل این 10هزار دوسیه نمی‌شود.

گزارش می افزاید که از اول سال 1394 تاکنون تعداد 930 دوسیه غصب ملکیت‌های دولتی از سوی اداره قضایای دولت به ریاست عالی ستره محکمه ارسال شده است.

براساس این گزاش، زمین های اقلیت های مذهبی نیز به گونه گسترده از سوی زورمندان غضب شده است. بیش از 90درصد زمین‌های اهل هنود در ولایت‌های کابل، خوست، ننگرهار، غزنی، هلمند و کندهار غصب شده است. در برخی از ولایت‌ها عبادت گاه و هندوسوزان، اهل هنود و سیک‌ها نیز غصب شده است.

خانه آزادی افغانستان یک نهاد پژوهشی است که با رویکرد گزارش های تحقیقی کار می کند. این نهاد سال گذشته در کابل آغاز به کار کرد. این نخستین گزارش تحقیقی خانه آزادی افغانستان است.

آدرس کوتاه این مطلب:
http://markazipress.com/?p=20855

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگزاری مرکزی - © 2018