دوشنبه 4 سرطان، 1397

جرایم جنگی نیروهای ویژه استرالیایی در افغانستان مورد بررسی قرار می گیرد

نیروهای ویژه استرالیایی

پس از انتشار یک گزارش محرمانه مبنی بر ارتکاب جرایم جنگی توسط نیروهای ویژه استرالیا در افغانستان، آن‎کشور اعلام کرده است که این موضوع را مورد بررسی قرار می‎دهد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، به نقل از «ساندی مرنینگ هرالد»، برخی منابع در نیروهای ویژه استرالیایی به پژوهشگران داخلی وزارت دفاع این کشور گفتند که تعدادی از نظامیان ویژه استرالیایی طی عملیات در افغانستان به اعمال غیرمجاز و غیرقانونی توأم باخشونت دست داشته‌اند و به حفظ جان مردم و کرامت انسانی افراد توجه نکرده‌اند.

براساس این گزارش جنایات جنگی نیروهای ویژه استرالیایی بطور جداگانه توسط دستگاه قضایی این کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

«جولی بیشاپ» وزیر خارجه استرالیا گفت: «دولت این کشور اتهامات علیه نیروهای ویژه را جدی گرفته است اما به دلیل اینکه این موضوع تحت بررسی است در این باره اظهارنظری نمی‌کند.»

چندی پیش نیز رسانه‌ها از کشتار یک نوجوان افغان توسط نظامیان استرالیایی خبر داده بودند.

به گزارش «ای.بی.سی» پس از کشتن نوجوان افغان، نیروهای استرالیایی هرگز این موضوع را به مقامات رده بالا گزارش ندادند و جسد وی نیز توسط افراد محلی به دست خانواده قربانی رسید.

در ماه می سال 2016 نیز وزارت دفاع استرالیا خبر داد که گناه‎کار بودن 3 سرباز این کشور به دلیل کشتن 6 افغان اثبات شده است.

این نظامیان در حالی که از حضور  زنان و کودکان در یک اتاق مطلع بودند در آنجا نارنجک پرتاب کرده بودند.

نظامیان استرالیایی مدعی بودند که شبه‌نظامیان هدف حمله قرار گرفته‎اند، اما شواهد تحقیقات نشان داد که یک تبعه افغان در حال دفاع از خانه و خانواده خود در حمله شبانه نیروهای استرالیایی در سال 2009 بوده است.

با این حال، این نظامیان استرالیایی به این دلیل که سربازان هیچ وظیفه قانونی برای مراقبت از غیرنظامیان در زمان جنگ نداشتند، تبرئه شدند.

در سال 2006 این نظامیان یک تاکسی را هدف قرار دادند که در این اقدام یک غیرنظامی مرد افغان کشته، یک زن نابینا و یک دختر نیز به شدت زخمی شد.

آدرس کوتاه این مطلب:
http://markazipress.com/?p=48869

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرگزاری مرکزی - © 2018